ARAÇ TEMİZLİĞİ

0

Araçlarınızın temizliğine ne kadar özen gösterseniz de kirlenmesi kaçınılmaz. Araçta yenilen yiyeceklerin kırıntıları, kapıların açılmasıyla içeri dolan tozlar, özellikle çocuklu ailelerde görülen koltuk kirlenmeleri aracınızı belli zaman aralıklarında temizlemeniz için yeterli sebepler. Kirli bir araca binmek keyfinizi kaçıracağı gibi sürüş kalitenizi de aşağıya çekecektir. Peki, araçlarınızın içini doğru olarak nasıl temizlemelisiniz?

Yapmanız gerekenleri sıralamaya başlamadan önce özellikle bazı noktaların altını çizmemiz gerekiyor. Öncelikle temizlik malzemelerinizin arasında ev temizliğinde kullanılan kimyasalların bulunmamasına dikkat etmelisiniz. Araçlar için özel üretim temizlik malzemeleri kullanmalısınız. Çünkü; ev temizliğinde kullanılan malzemeler; parke, mermer, fayans gibi yüzeyler için uygundur. Bu nedenle arabanıza zarar verme riskleri de yüksektir. Arabanın içinde havalandırmanın kısıtlı olduğunu da hesaba katarsak bu maddeleri solumak sağlığınızı tehlikeye sokabilir. Bu tarz malzemelerin aracınızın temizliğinde iyi bir sonuç vereceğini düşünseniz de zamanla uygulandıkları yerlerde bozulmalara yol açar.

Araç içi temizliğinde sırasıyla yapılması gerekenler;

Paspasların temizliği: Paspasınız kauçuk gibi rahat kuruyan bir malzemeden üretilmiş ise su ve fırça yardımıyla kolayca temizleyebilir ve güneşte kurumaya bırakabilirsiniz. Eğer halı paspasa sahipseniz, elektrikli süpürge ile süpürmeli ve sert bir şekilde silkelemelisiniz. Paspaslarınızı sıvı el sabunuyla da temizlemenizin mümkün olduğunu belirtelim. Yalnız dikkat etmeniz gereken bir husus ise paspaslarınızın tamamen kuruduğundan emin olmanız. Nemli paspaslar bir süre sonra aracınızın içinde tahammül edilemeyecek bir kokuya yol açabilir.

Araç içinin süpürülmesi: Öncelikle koltuklarınızda kılıf varsa onları dikkatlice çıkartmalısınız. Süpürme için evde kullandığınız ya da araçlar için özel üretilmiş şarjlı el süpürgesi kullanabilirsiniz. Süpürme işlemini sırasıyla koltuk sırtları, oturma kısımları ve yer döşemesi olarak yaparsanız daha iyi bir temizlik sağlamış olursunuz. Tozları ne kadar iyi çekerseniz araç içi temizlik işiniz o kadar kolaylaşır.

Koltuk ve Döşeme Temizliği: Kullandığınız koltuklar kumaş ve deri olarak farklılık göstereceği için ikisine ayrı işlemler yapmak gerektiğini unutmayın.

Kumaş koltuklara sahipseniz; Araba koltuklarının temizliği için üretilmiş spreyi koltukların üzerine sıkıp beklemelisiniz. Kirin kabarmasının ardından yumuşak bir süngerle koltukları ovmalısınız.

Deri koltuklara sahipseniz; Yine deri koltuklar için özel üretilmiş temizlik malzemelerinden yardım almanız ve işleminizi yumuşak bir bezle yapmanız gerekiyor. Deri döşemeler için temizlik işleminden sonra bakım uygularsanız hem koltuklarınızın ömrünü uzatırsınız hem de koltuklardaki deriden kaynaklı oluşan gıcırtıları yok edersiniz.

Ön konsol, kapı içleri ve direksiyon temizliği: Temizliğin bu aşamasında mat veya parlak temizlik spreyi kullanabilirsiniz. Spreyi sıktıktan sonra yine bir süre bekleyip sonrasında yumuşak bezle silmelisiniz. Koltuk içlerinde eğer aracınızın hoparlörü bulunuyorsa spreyin o kısımlara gelmemesine dikkat etmelisiniz.

Havalandırma delikleriniz temizliği: Klimayı en güçlü fanda çalıştırdıktan sonra hava deliklerini ince bir fırça ile temizleyebilirsiniz.

Kaporta temizliği

Aracınızın iç kısmının temizliğinden sonra kaportasının temizliğine geçebilirsiniz. Dikkat edildiğinde bir çok aracın yıpranmış gözükmesinin nedenin boyasında oluşan bozuk görüntünün olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumun en önemli nedeni ise aracın yanlış bir teknikle yıkanması. Peki otomobilimizin dış kısmını yıkarken nelere dikkat etmeliyiz?

Araç kaportası asla fırça ile yıkanmamalıdır. Bu konuda bu iş için yapılmış olan doğal süngerler tercih edilmelidir. Yıkama esnasında hortum, kova ve otomobil yıkamak için üretilmiş özel bir şampuan kullanın. Ayrıca kullandığınız hortumun ucunda suyu kesen bir tabanca olması önemli derecede su tasarrufu sağlayacaktır.

Yıkamaya her zaman aracın tavanından başlayın. Daha sonra sırasıyla kaput ve bagaja geçebilirsiniz. Son olarak da kapılara, oradan tampon, kapı altı ve jantlara geçebilirsiniz. Böylece temizden kirliye doğru giderek süngerde daha az kir birikmiş olacak. Dolayısıyla aracın çizilme ihtimali de azalacaktır.

Aracı duruladıktan sonra kurulama işlemi için kullanacağınız bezin, otomobil kurulamak için yapılmış sentetik güderi denilen sarı bezler olmasına dikkat etmelisiniz. Yanlış kurulama aracınızda hem çizilmelere hem de su lekeleri kalmasına neden olacaktır.auto-1006216_1920

Bir önceki yazımız olan MANİSA TARZANI başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.