Anadolu’ya dev yatırım: Sumitomo Rubber AKO

0

 

Japon lastik devi Sumitomo Rubber ve Abdulkadir Özcan AŞ. ortaklığı ile kurulan Sumitomo Rubber AKO Lastik Fabrikası 14 Ekim 2015 Çarşamba günü Çankırı’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından törenle hizmete açıldı.

Açılış töreni öncesinde verilen kokteylde AKO Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa Özcan, Sabri Özcan, Abdulkadir Özcan, Safa Özcan ile Sumitomo Rubber Industries, LTD CEO’su IkujiIkeda, Sumitomo Rubber AKO Lastik San ve Tic AŞ. CEO’su NorifumiFujimoto konukları ağırladı. Kokteyl ve açılışa Japonya’nın Türkiye Büyükelçisi Yutaka Yokoi, Çankırı Valisi Vahdettin Özcan ile Çankırı’nın önde gelen bürokrat, sanayici ve işadamları katıldı.9

Konukların yerini almasıyla başlayan tören programında Ankara Hacı Bayram Veli Camii İmam Hatibi Yunus Koçak’ın Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından AKO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sabri Özcan konuklara hitap etti.

AKO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sabri Özcan, 2010 yılında temeli atıldığında yatırımın 3 yılda hayata geçirilmesini hedeflediklerini belirterek, “Bugün bu sözümüzü hakkıyla yerine getirmenin gururunu yaşıyoruz. Kısa sürede Türk sanayiine katkı sağlayacak bu dev yatırımı tamamladık” dedi. Lastik fabrikasının yüzde 80 dış yatırım kaynağıyla açıldığını söyleyen Özcan, “Dunlop” ve “Falken” marka lastiklerin Çankırı’da üretileceğini vurguladı.1

Türk sanayiine çok önemli katkı sağlayacak dev yatırımı farklı kılan en önemli değerin Türk ve Japon kültürünün uyumuyla bilgi birikimi, teknolojisi ve becerisini birleştirmesinden doğan müthiş güç olduğunu dile getiren Özcan, bu birlikteliğin, farklı kültürlerin kaynaşmasının tüm dünyaya ve özellikle çevremizdeki karmaşanın yaşandığı coğrafyalara örnek olmasını temenni ettiklerini sözlerine ekledi.

6Sabri Özcan konuşmasında, Türkiye’nin lastik sektöründe bulunduğu coğrafyanın üretim üssü haline gelmesinde çok önemli bir yapıtaşı olacak olan bu yatırımın, yüzde 80 dış yatırım olma özelliğiyle ülkemizin staratejik konumuna bir kez daha dikkati çektiğine de değindi. Yine bu ortaklık sayesinde çevre ülkelere yapılacak ihracatla, Türk Malı lastiklerin kalitesi ve performansıyla çevre ülkelerde kendinden söz ettireceğini söyledi.

 

Sabri Özcan konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Burada esas teşekkürü iki ayrı kültürden gelip bir arada uyumla çalışan, gerçek bir sinerji oluşturan, bu yapıyı ayağa kaldırıp gerçeğe dönüştüren siz değerli Sumitomo ve AKO çalışanları hak ediyor. Temel taşından şu ana gelene kadar bu yapıda emeği olan herkese ayrı ayrı şükranlarımızı sunuyoruz.”

Sabri Özcan’dan sonra konuşmasını yapan SumitomoRubberIndustries,LTD, CEO’su IkujiIkeda ise Türkçe “Merhaba” diyerek sözlerine başladı. Ikeda, “Ankara’da meydana gelen terör olaylarında hayatını kaybedenlere rahmet diliyor, yaralananlara geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum” dedi.

Resim2

Son olarak açılış öncesi konuşmalarını yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bizim kapımız tüm uluslararası yatırımcılara özellikle de Japon dostlarımıza sonuna kadar açıktır. Gelin birlikte kazanalım, gelin birlikte geleceğe yürüyelim” dedi.

Erdoğan, “516 milyon dolarlık bu yatırımı ülkemize kazandıran SumitomoRubber firması ile özellikle Özcan kardeşlere çok teşekkür ediyor, özellikle de tebrik ediyorum. 2019 yılına kadar üretimini günlük 30 bin adete çıkartacak olan fabrikanın bu üretimin yüzde 80’inin ihraç edecek olmasını da çok önemli buluyorum” diye konuştu.

2“JAPON DOSTLARIMIZA HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERDİK”

Konuşmasında Japonya’yla ticari ilişkilerden söz eden Erdoğan, “Türkiye Yatırım ve Destek Ajansımız 2008 yılından beri bu yatırımı takip ediyor. 2011 yılında kesin kararı verilen bu yatırımın yerinin belirlenmesinden altyapısına kadar tüm işleri ajansımızın koordinasyonuyla takip ettiler, neticelendirdiler. Bu fabrikaya ilave olarak yılın ilk 9 ayında Japon firmalarının ülkemizde çeşitli sektörlerde 7 adet satın alma ve birleşme anlaşması yapmış olmalarını da çok önemli görüyorum” ifadelerini kullandı.

“Türkiye, Japon dostları için güvenli bir yatırım alanı olma özelliğini her geçen yıl daha da güçlendiriyor” diyen Erdoğan, “Ülkemize geçtiğimiz 13 yılda kümülatif olarak 149 milyar dolarlık uluslararası sermaye yatırımı gelmiştir. Geçtiğimiz yıl dünyada uluslararası doğrudan yatırım hacmi yüzde 16 azalırken ülkemizde yüzde 1’e yakın artışla 13.5 milyar dolar rakamına ulaşmış olması Türkiye’ye olan küresel güvenin bir ifadesidir” değerlendirmesinde bulundu.

2 BİN KİŞİYE İŞ İMKANI

Çankırı OSB’de Türk-Japon ortaklığıyla kurulan 516 milyon dolarlık lastik fabrikasının 2 bin kişiye iş imkanı sağlaması bekleniyor.

ÇANKIRI TOPRAKLARINA KÖK SALAN TÜRK-JAPON DOSTLUĞU

7Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fabrika ziyareti sonrası (soldan sağa sırayla) Eski Japonya Büyükelçisi ve Sumitomo Warehouse Yöneticisi Kiyoshi Araki, AKO Yönetim Kurulu Üyesi Abdulkadir Özcan, Japonya Büyükelçisi Yutaka Yokoi, Sumitomo Rubber Industries, LTD, CEO’su Ikuji Ikeda, AKO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özcan, SumitomoRubber AKO Lastik San ve Tic A.Ş. CEO’su Norifumi Fujimoto birlikte fabrikanın ön bahçesine açılış töreni hatırası olarak kiraz ağacı diktiler. Ağacı dikerken konuşma yapan Ikeda, Japon kültüründe çok önemli yer tutan kiraz ağacının buraya dikilerek, Türk-Japon dostluğunun bu coğrafyada kök salmasını ve bu ağaç yaşadıkça gelişmesini arzuladıklarını belirtti.

Bir önceki yazımız olan AKO Jant 2015'i yeniliklerle tamamladı başlıklı makalemizde 2015, AKO ve AKO Jant hakkında bilgiler verilmektedir.

.