AKO’dan Atık Akü Geri Dönüşümünde de 4.0 Devri

0

AKO, geçtiğimiz aylarda hizmete giren Çankırı AKO AKÜ fabrikası yerleşkesine bir de atık akü geri dönüşüm tesisi kurdu.

Çevreye duyarlılığı, iş sağlığı ve güvenliğinin yanı sıra otomasyon seviyesi ve robot uygulamalarıyla da ‘sanayi 4.0’ dönemine yaraşır bir yatırım olarak nitelendirilen AKO Akü fabrikasından sonra AKO, Türkiye’ye bir de atık akü geri dönüşüm tesisi kazandırdı. AKO’nun son teknolojiyle donatılmış akü geri dönüşüm tesisi, Çankırı’daki AKO Akü Fabrikası yerleşkesinde faaliyete başladı. Sahip olduğu otomasyon sistemleri ile Avrupa’nın en yüksek ölçeğine sahip olan tesis için gerekli tüm lisanslar ve izinler sorunsuz alındı.

 

AKO’nun akü geri kazanım tesisi, Türkiye’de birçok açıdan ilkleri oluşturuyor:

  • Avrupa’daki en iyi otomasyona sahip.
  • Teknolojik olarak üretim proseslerinde sıfır atık prensibi ile çalışan Avrupa’daki sayılı tesislerden biri, Türkiye’de ise tek.
  • Üretimde kullanılan “Kristalizasyon” prosesiyle çevreye olumsuz etkisi olmayan ve yüksek dönüşüm oranıyla, alanında Türkiye’nin Yüksek Teknolojik seviyedeki tek tesisi.

 

AKO’nun akü geri kazanım tesisi, Türkiye’de birçok açıdan ilklere imza atıyor. Teknolojik olarak üretim proseslerinde sıfır atık prensibi ile çalışan Avrupa’daki sayılı tesislerden birisi.

 

AKO’nun geri dönüşüm tesisi sadece Turbo Akü ve AKO Prestij aküleri için değil, tüm markalara ve firmalara geri dönüşüm hizmeti veriyor. Geri dönüşümün ilk adımı olan kullanılmış akülerin toplanması da tesis hizmetleri kapsamında özenle gerçekleştiriliyor.  Atık aküler, içerdikleri kimyasal maddelerden dolayı özel araçlar ile toplanıyor.

 

Bir önceki yazımız olan AKO Akü, Start-Stop Akülerin Performansını Artırmak İçin Çalışıyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.