AKO’da yeni ERP süreci: İki dünya liderinden biri olan, İsveç kökenli IFS ile çalışmalar başladı

0

İki dünya liderinden biri olan, İsveç kökenli IFS ile çalışmalar başladı

Mevcut sistemlerin hızlı bir büyüme gelişim sürecinde olan AKO karşısında yetersiz kalması üzerine bir süredir üzerinde çalışılan, yeni kurumsal kaynak planlaması (ERP) hayata geçti. Yeni ERP sistemi için iki dünya lideri olan IFS ve SAP’den IFS seçildi. 1983 yılında İsveç’te kurulan IFS’in Türkiye’de 200 müşterisi, toplamda 1 milyon tekil kullanıcısı bulunuyor.

Yeni sisteme geçiş hakkında bilgi vermek için marka ve bölüm yöneticilerine kısa bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan AKO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özcan: “Grubumuz büyüdükçe mevcut ERP programı bizi taşıyamaz hale geldi. Yeni bir programa, IFS’ye başlıyoruz. Bu programa yaklaşık bir yıllık geçiş aşaması olacak. Buradaki herkesten ricam, özveri ile geçiş aşamasına destek olmanız.” dedi.IFS (2)

Esnek ve kolay yapı

IFS Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ergin Öztürk, dünya genelinde 60 ülkede 80 ofiste faaliyet gösteren IFS’in kolay bir kullanıma ve kullanıcı dostu ara yüzlere sahip olduğunu belirtti. Öztürk: “AKO ile bu sistemde çok başarılı bir proje gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz. Bu programın bütününe bakıldığında sistemin ağırlığı yüzde 40’ı oluşturuyor, geri kalan kısım ise anahtar kullanıcı olarak tabir ettiğimiz sizlersiniz. Hazırlık süreci zaman ve emek istiyor.” dedi.

İletişim güçlüğü ve yükü kalkacak

Kısa bir tanıtım sunumu yapan IFS Proje Koordinatörü Göksel Sanbay ise şunları söyledi:

“Mevcut sisteminizde iletişim güçlüğü yaşanıyor olabilir, mail ve telefon trafiği ayrı bir iş yükü olarak karşınıza çıkabilir. Edinmek istediğiniz bilgiler için ilgili tüm birimlerle ayrı ayrı görüşmeniz, mailleşmeniz gerekebilir. Özellikli bilgiler içinse bilgi edinmek bu süreçte çok daha zor hale gelir. Sizin yapınızda olduğu gibi aynı çatı altında birden fazla marka bulunduğunda durum daha da karmaşık hale gelir. Çözüm, kurumsal kaynak planlamasıdır. Bu sayede çoklu veri girişi ve veri tutarsızlıkları önlenir. Mevcutta da veri tutuluyor olabilir, ancak verilere ulaşma noktasından baktığınızda ISF sayesinde tek bir sunucu üzerinden, istediğiniz yerden, istediğiniz cihazlarla verilere anında ulaşabilirsiniz. Bütün veriler ortak bir havuzda biriktiği için.”

Süreç 2017’de tamamlanacak

Bir yıllık bir zamana yayılan sistem entegrasyonu için toplantıda, kurum kültürünün sisteme, sistemin kurum kültürüne adapte edilmesi gerektiğinin altı çizildi. IFS sistemi ile düşünce ve çalışma biçimlerinin entegre düşünce ve çalışma biçimlerine, bireysellik ve şirket yapılarının ise grup olmaya yönlendireceği de belirtildi.

2016 yılı Ocak ayı itibari ile başlayan entegrasyon, kuruma uygun şekillenmeyi içeren tasarım süreci Mart ayında tamamlandıktan sonra, Haziran’da uyarlama, Temmuz-Ekim aylarında uygulama süreçleri tamamlanmış olacak. 2017 Ocak ayı itibari ile tam zamanlı ve tam performansla sistem faaliyete geçirilmiş olacak.

Bir önceki yazımız olan Araç çekiliş kampanyasında talihliler araçlarına kavuştu başlıklı makalemizde akokazandırıyor, çekiliş ve Mercedes hakkında bilgiler verilmektedir.

.