“AKO, satış sonrası destekleri ile her zaman yanımızda”

0

 

Yıllar önce AKO ile başlattıkları iş ilişkisini halen devam ettiren ve AKO’yu lastik konusunda çözüm ortağı olarak gören, sektöründe başarılı bir kimliğe sahip Başkent Uluslararası Nakliyat ile dünden bugüne gelişim sürecini ve gelecek hedeflerini konuştuk.

Sizi tanıyabilir miyiz? DSCF6023

1945 yılında, Ankara’da doğdum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. 1962 yılında Atatürk Lisesi’nden mezun olduktan sonra sektördeki birçok meslektaşım gibi ben de erken yaşlarda çalışma hayatına atıldım. İlk aracımla şehir içi ve şehirlerarası rotalarda yolcu taşımacılığına başladım. Takip eden yıllarda ticari araçlarımın sayısını arttırmama karşın, 1975 yılına gelindiğinde işlerimin faaliyet konusunda radikal bir değişiklik yaptım. Aldığım ilk çekici ve treyler ile uluslararası rotalarda çalışma serüvenim başladı. Uzun yıllar yurt dışında bir fiil araç kullanarak, Avrupa ve Asya’daki birçok ülkeyi görme ve şehirlerinde yaşama fırsatı buldum. 1981-1995 yılları arasında hafif ticari araçlar için yedek parça bayiliği yapan işletmemin idaresini gerçekleştirdim. Bu süreç içerisinde ağır vasıta araçlarımız farklı taşımacılık şirketlerinde sözleşmeli olarak çalışmaya devam etti. 1995 yılından bu yana taşımacılık ve dış ticaret faaliyeti gösteren şirketimizde yöneticiliğe devam ediyorum.

Başkent Uluslararası Nakliyat’ın dünden bugüne gelişim süreci ile ilgili neler söylemek istersiniz?

1995 yılında kuruluşundan bu yana sürdürülebilirlik hedefimiz doğrultusunda kendimizi sürekli geliştirmeye gayret ettik. Uluslararası piyasada, gerek ülkeler arası ilişkilerdeki hareketlilik gerekse sınırlayıcı kotalar nedeniyle, kendimizi sürekli sorun çözer bir konumda bulduk. Çalıştığımız coğrafyadaki olanak eksikleri, ihtiyaçlarımızı kendi başımıza karşılamamız gerekliliğini beraberinde getirdi. “Tırnağın varsa başını kaşı” diyerek çıktığımız yolda, Türkiye ve Rusya’daki şirketlerimizle lojistik hizmetlerin tüm aşamalarını müşterilerimize sunmayı başardık. Geldiğimiz noktada özellikle Rusya ve Türki Cumhuriyetlerde yatırım yapmakta olan Türk şirketlerine faydamız olduğunu düşünüyorum.

IMG_4661Firmanızın misyon ve vizyonu hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Popüler deyişle müşteri odaklı hizmet anlayışıyla çalışmamıza başladık. Misyonumuzun ise bu çerçevede şekillenmiş olması kaçınılmaz sonuçtu. Rahatlıkla söyleyebilirim ki şirketimizin misyonu hizmet alan şirketlerin “nakliye departmanı” olarak nitelendirilecek konum ve güven seviyesine ulaşabilmektir. Amacımız hizmet arzımızı sürdürülebilir kılmaktır. Dolayısıyla, vizyonumuzu belirlerken ilişkilerimizi uzun vadede koruyabilmeyi hedefledik. Bu paralelde makine ve araç parkımızı müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre oluşturduk. Genişlemek yerine faaliyet maliyetlerini düşürecek yatırımları tercih ediyoruz. Her geçen gün karbon ayak izimizi küçültüyoruz.

Araç kapasiteniz ve ekipmanlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Filomuzdaki araç sayısı, orta vadeli planlarımıza göre artıp azalabiliyor. Türkiye’de 45, Rusya’da da 10 çekiciden oluşan bir filomuz var. Değişik kapasitelerde tenteli ve lowbed treylerlerimiz mevcut. Bu araçlarımızla 400 tona kadar ağır parçaları taşıyabiliyoruz. Dışarıdan temin etmekte zorlandığımız ekipman ve hizmetleri kendi bünyemizde topluyoruz.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere yönelik çalışıyorsunuz?

Yatırım ve inşaat işleri yapan müşterilerimiz çoğunlukta. Son 3 yılda Rusya ve Türkmenistan’daki yeni kurulan fabrikalar için tarım ve ağaç işleri sektöründeki şirketlerin tesis kurulumlarında görev aldık. Anahtar teslim lojistik hizmetler sunduğumuz için bu tarz projelerde tercih ediliyoruz. Tek merkezden süreçler takip ediliyor, işverenimize zaman ve maliyet tasarrufu için imkân sağlıyoruz.

Araç lastiklerinizi seçerken hangi kriterlere önem veriyorsunuz?

Sürücülerimizin güvenliğini temin etmek önceliğimiz. Bunun için pazarda marka oluşturmuş üreticilere yöneliyoruz. Maliyet fayda analizi yaparak ortalama fiyatta en uzun süre kullanacağımız lastiği almak istiyoruz. İthal veya yerli üretim lastiklerde bir takım kusurlar olabiliyor. Bu noktada bayiden satış sonrası almayı umduğumuz destek öne çıkıyor.

Genel olarak nakliyat sektörü ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Sektörde çalışmaya başladığım ilk yıllardan bu yana birçok temel bilgi ve değer değişti. Hizmet verenlerin sayısı ve araç arzı arttı. Düşen taşıma fiyatlarının aksine hizmet kalitesinde beklenti yüksek. Nakliyecilik, artık sadece araç sahibi olarak yapılmaktan çok uzakta. Mevzuata vakıf çalışanlar, bilgi teknolojilerinin etkin kullanımı, pazarlama başlıca gereksinimler. Firmaların kendileri kadar ülke ve dünya çapındaki işbirliği yaptığı kuruluşların kaliteleri de sorgulanmakta. Ne var ki ülkemizde nakliye sektöründeki yatırımlar ağırlıklı olarak insan yerine araç alımı olarak karşımıza çıkmakta. Zaman içerisinde ticaretin tabiatına aykırı genişlemenin sektör içinde sıkıntıları hissedilmekte. Umuyorum ki kanun koyucu otorite ve sivil toplum örgütleri ileride bu sorunları aşmak için çözümler üretecektir.

Başkent Nakliyat’ın gelecekle ilgili hedefleri nelerdir?

Ülke içinde ve dışındaki çalışanlarımızla geniş bir aile oluşturuyoruz. Aile şirketi olan yapımızı sürdürülebilirlik hedefimiz paralelinde kurumsal yapıya olabildiğince yaklaştırmaya çalışıyoruz. Operasyonel açıdan bakarsak, kaynaklarımızı azami fayda sağlayarak kullanmak, karlılığı arttırmak asıl amacımız. Müşterimiz en düşük fiyata en iyi hizmeti talep ediyor. Bunu sağlamak için de kombine taşımacılık sisteminde kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz.

AKO ile nasıl tanıştınız ve işbirliğiniz hangi ölçüde devam ediyor?

Piyasada lastik arzının kısıtlı olduğu yıllardı. Ankara Büyük Sanayi bölgesinde Abdulkadir Özcan Bey’e otomobil lastiklerinin kaplamalarını yaparak tanıştık. O günlerden bu yana satış ve hizmetteki anlayışı beklentilerimiz paralelinde olduğu için çalışmaktayız. Birçok üründe rayicin altında fiyat avantajı ve çeşitli ödeme seçenekleri iş birliğimizi halen canlı ve cazip tutuyor. AKO lastik hususunda çözüm ortağımızdır diyebilirim.

2015 yılını firmanız ve sektör açısından nasıl değerlendirirsiniz?

2015 siyasetin ticareti yönlendirdiği bir yıl olacağı öngörülüyordu. Genel seçimler ve dış ilişkilerdeki sıkıntıların gündelik işleyişimizi şekillendirdi. Asgari düzeyde etkilenmek için tedbirler geliştirirken, yurt dışında gerçekleştirdiğimiz operasyonlarımızla büyümemizi sürdürdük. Firmamız için son 2015’i son 3 yılın verimli dönemi olarak nitelendirebilirim. Derneğimizden aldığımız bilgiler ve rakamlara göre beklentileri yakalamasa bile sektörümüzde büyüme gerçekleşti.

.