AKO Mersin Antrepo hacmiyle göz kamaştırıyor

0
Türkiye’nin lastik sektöründeki en önemli kuruluşlarından biri olan AKO, hizmete başladığı 1970 yılından bugüne ülke genelinde dokuz bölgede bulunan şube ve dağıtım depolarına 2015’te bir yenisini daha ekleyerek kullanıcılarına sunduğu hizmetin niteliğini bir kez daha arttırmıştı.

2015 yılının Şubat ayında Mersin’de açılan antrepo tesisi; 49.087 m² alan üzerinde kurulurken, içerisinde 3.000 m² kapalı bölge satış deposu, 600 m² servis alanı, 1200 m² kaplama fabrikası, 11.823 m² kapalı gümrüklü depo ve 12.000 m² açık gümr

DCIM100MEDIADJI_0247.JPG
DCIM100MEDIADJI_0247.JPG
DCIM100MEDIADJI_0083.JPG
DCIM100MEDIADJI_0083.JPG

üklü saha alanını bulunduruyor. Lastik stoklama kapasitesi 385 bin adet ve hammadde stoklama kapasitesi ise 49 bin ton olan tesis, bu özellikleriyle bölgenin en önemli yatırımlarından biri durumunda.

Firma yetkililerinin ilk 10 ayda  Petlas ithalat olarak 4.965 TEU, AKO ithalat olarak 2570 TEU, ihracatın ise 3200 TEU konteyner taşıma rakamlarına ulaştığını belirtikleri AKO Mersin Antrepo Tesisi’nde; şirket araçlarında 9.800, nakliye araçlarında ise 3200 ortalaması yakalandı.

Tesiste, AKO’nun yurtdışından deniz yolu ile Mersin limanına gelen hammadde ve ürünlerin AKO Gümrük Departmanı tarafından işlemleri gümrük mevzuatlarına uygun olarak yapılır. Ardından şirket araçları ile gümrüklü antrepoya taşınmasının yanı sıra, ürünün öncelikli sırasına göre ithalat işlemlerinin tamamlanır. Sonrasında ithal edilen hammaddenin Kırşehir depoya sevk işlemleri de gerçekleşir. Tesiste ayrıca, AKO’nun Türkiye’de temsilciliği ve dağıtıcılığını üstlendiği; Maxxis, Toyo, Apollo, Cooper Tires, Star Fire, Sumitomo, Falken, Dunlop, Aeolus, Ohtsu marka lastiklerin depolanması, gümrük işlemleri ve Kırşehir ana depoya sevk işlemleri de gerçekleşiyor.

AKO’nun büyük önem verdiği tesis, işlevsel alan kullanımı için projelendirilmiş yeni teknoloji raf depolama ve paletli depolama sistemiyle modern koruma ve depolama özelliklerini bir arada bulunduruyor. AKO, Tesiste konuşlu 24 araçlık çekici filosuyla konteyner taşımacılığı ihtiyaçlarını da sağlamış oluyor.

AKİB’ten Petlas’a “İhracat Rekortmenleri Ödülü”

Küresel arenadaki zorlu rekabet koşullarına rağmen pazar payını sürekli arttıran Petlas, Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AKİB) tarafından 2014 yılının en fazla ihracat yapan üçüncü, Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nde en fazla ihracat gerçekleştiren beşinci firma olarak, İhracat Rekortmenleri Ödülü’ne layık görüldü. Petlas, Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AKİB) tarafından 2012 yılının en fazla ihracat yapan üçüncü firması olarak da aynı ödüle layık görülmüştü.

Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere doksanın üzerinde ülkede satışa sunulan, geniş ihracat ağı ile uluslararası pazarda söz sahibi olan Petlas; ihracatta her yıl artış gösteren grafiğiyle Türkiye’nin lastiği olma misyonunu hakkıyla yerine getirdiğini, bir ödülle daha ispatladı.

Ülkemiz ihracatına önemli katkılarda bulunan AKİB tarafından düzenlenen ihracat rekortmenleri ödül töreni, 30 Haziran’da, AKİB Hizmet Binası Mersin Salonu’nda gerçekleştirildi. Genel sekreterlik bünyesindeki sekiz birliğin ayrı ayrı yer aldığı törende, her birliğin en çok ihracat gerçekleştiren ilk beş firması ödüllendirildi.

Törene; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, AKİB Koordinatör Başkanı Bülent Aymen, AKİB yönetim kurulu başkanları, Mersin milletvekilleri ile çok sayıda iş adamı ve ihracatçı katıldı.

Uluslararası pazarda elde ettiği bilgi birikimini, yeni yöntemlerle birleştirerek; pazar payını sürekli arttıran ve ülke ekonomisinin gelişmesine katkıda bulunan Petlas adına ödülü, Antrepo Müdürü Mehmet Murat Direkçi aldı.

Bir önceki yazımız olan Koca bir sektörün arka planındaki kahramanlar: AKO LOJİSTİK başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.