AKO markaları sosyal trendleri anlık takip ediyor

0

Günümüzde yaşanan hızlı dijitalleşme, sosyal medyanın durdurulamaz yükselişi ve yeni rekabet koşulları pazarlamada pek çok yeni trendi ortaya çıkardı. Bu nedenle pek çok firmanın pazarlama taktik ve yöntemleri yeni dönemde oldukça fazla değişti.

Sosyal platformlardan Facebook’un Türkiye’de aktif kullanıcı sayısı 42 milyona ulaştı. Dünyada yaşanan bu değişikliğin dışında kalmak istemeyen AKO, bünyesindeki markalarını sosyal medyada da müşterileriyle buluşturuyor. Bu yılın ocak ayı başında 131 bin beğeni sayısına sahip olan Petlas’ın resmi Facebook sayfası, yine bu yılın eylül ayının sonunda yaklaşık 265 bin bir artışla 400 bini geçti. Yine ocak ayı başında 44 bin beğeni olan Starmaxx markasının resmi Facebook sayfası ise yaklaşık 100 binin üzerinde bir artışla 150 bin oldu. Turbo Akü’nün resmi Facebook sayfası ise, bu yılın eylül ayı sonunda ulaştığı yaklaşık 50 bin beğeni sayısıyla en yakın rakiplerinin ardından üçüncü olarak dikkati çekiyor.

Bunların yanı sıra AKO Kurumsal sosyal medya hesapları arasında Linkedin’de dikkat çekici bir konuma sahip.

Otomotiv markaları arasında Petlresim1resim2as ön planda

Bu açıdan bakıldığında otomotiv sektöründe yer alan firmaların resmi Facebook sayfalarında Petlas 15. sırada yer alırken, yaklaşık 400 bini aşan takipçi ile lastik sektöründe ilk sırada yer alıyor. Diğer bir AKO markası olan Starmaxx ise otomotiv sektöründe 35. sırada yer alırken, lastik sektöründe ise 4. sırada yer alıyor. Starmaxx’ın 2017 hedefi ise 2. Sıraya yerleşmek.

2016 yılı hedeflerinin Petlas için 500 bin, Starmaxx içinse 200 bin takipçi olduğunu belirten AKO Pazarlama İletişimi Müdürü Serdar Işık, Petlas’ın rakiplerini geride bırakarak hızla artan takipçi sayısı ile zirvede yer aldığını söyledi. Işık, Starmaxx’ın da yapılan çalışmalarla sosyal medyada emin adımlarla yükselişine devam ettiğini belirterek, ilerleyen zamanlarda bu yükselişin devam etmesi için iletişim çalışmalarına aralıksız devam edileceğini sözlerine ekledi.

“Akü markalarımız da yükselişte”

Yine bir başka AKO markası olan Turbo Akü’nün de henüz çok yeni bir marka olmasına rağmen bir çok rakibini geride bırakarak akü sektörü resmi Facebook sayfalarında 4. sırada yer aldığını belirten Serdar Işık şunları söyledi: “2017 yılında ilk sıraları hedefliyoruz. Facebook ve diğer sosyal kanallardan gelen müşteri şikayet, öneri, istek ve talepler ilgili birimlere iletilerek müşteri memnuniyeti ve markaya karşı güven duygusunun korunması amacı ile hızlı bir şekilde geri dönüş sağlıyoruz.”

Yapılan etkili çalışmalarla markalara sosyal medyada katılan ivmenin devam ettiğini belirten AKO Pazarlama İletişimi Müdürü Serdar Işık, sosyal medyada düzenlenen kampanyalara ilişkinse şunları söyledi: “Sosyal medyada yaptığımız kampanyalarla müşterilerimizle çok yönlü bir iletişimi hedefliyoruz. Örneğin Petlas Facebook sayfası üzerinden 23 Nisanda yapmış olduğumuz çocuklara yönelik resim yarışmasında 23 adet oyuncak araba hediye ettik. Bu mecrayı 7/24 takip ediyor gelen mesajlara anlık cevap veriyoruz Bunun yanında sosyal medyada birçok yarışma düzenleyerek takipçi etkileşimimizi arttırıyoruz. Ayrıca Facebook global sayfalarını oluşturduk ve böylece marka algısının yurtdışında da artarak devam etmesini hedefliyoruz.”

Bir önceki yazımız olan Petlas yeni reklam kampanyası: Kışın sevdiklerini bekletme, “Hayde” yola çık! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.