AKO Jant’ta hassas üretim

0

Yıllardır kaliteye ayrı bir önem veren AKO, bünyesinde bulundurduğu markalarla geleceğe çok daha umutla bakıyor. Son dönemde yaptığı doğru hamlelerle adından sıkça söz ettiren AKO Jant, ürettiği ağır ticari, hafif ticari, zirai ve askeri jantlardaki kalitesiyle sektörün parlayan bir yıldızı olarak tanımlanıyor.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi dahilinde üretim yapan AKO Jant’ta, Kalite yönetim sistemi ana şartlarından olan ürünün kontrolü kapsamında hazırlanan ürünler kontrol planlarına göre üretimin her aşamasında ölçüsel ve görsel kontrol ediliyor. Üretimin müşteriler tarafından onaylanan teknik dokümanlara göre yapıldığı firmada, üretim onayında ve üretimin devam ettiği rutin kontrollerde, milimg_2613imetrenin 1/100 hassasiyetinde ölçüm kabiliyeti olan 3D ölçüm aletleri kullanılarak hassas ölçümler gerçekleştiriliyor.

Prosesin bütün aşamalarında kalite olmazsa olmaz bir şart…

Hammaddenin girişinde yapılan kalite kontrolün ardından üretimde kullanılacak olan hammaddeler onay etiketleri hazırlanarak üretime devrediliyor. Böylece ürünlere izlenebilirlik kodları veriliyor. Bu kod sayesinde üründe meydana gelebilecek bütün olumsuzlukların ve hataların kaynağına rahatlıkla ulaşılabiliyor.

Ticari gruptaki ürünlerden, sevk öncesi Random (Rastgele) seçimleri yapılarak, köşe yorulma test cihazında gerekli testlere tabii tutuluyor. Disk ve kaynaklar zorlanarak mukavemet testleri yapılıyor. Ayrıca AKO Jant, bünyesinde gerçekleştirdiği bu testleri müşterileri ile istenildiğinde paylaşıyor. Bunun yanı sıra AKO Jant ürünleri EUWA 3.11 standartları dahilinde yapılan köşe yorulma (Cornering) testinden istenilen standart gereklilikleri sağlıyor.

Ayrıca Radyal yorulma testleri de kardeş firma olan Petlas AŞ’de yine EUWA 3.11 standardına göre yapılıyor ve kayıtları tutuluyor. Özellikle OEM tarafından istenilen ve jantın en önemli unsuru olarak görülen kaynağın kontrolleri, özel olarak kurulan laboratuvarda gerçekleştirildiğini belirten AKO Jant Kalite Kontrol Şefi Salih Soysal, üretimi yapılan jantların montaj kaynaklarından alınan numuneler, kaynak laboratuvarında hazırlanarak Vickers sertlik değerleri ve nüfuziyet kontrollerinin yapıldığını söyledi. Soysal sözlerine şöyle devam etti; “Montaj hattı sonrasında jantların yalpa-salgı ölçümleri ve balans ölçümleri yapılıyor. Böylece maksimum müşteri memnuniyeti hedefliyoruz. Boya ile ilgili testler ve ölçümler ise kontrol planlarında belirtilen periyotlarda yapılıyor. Böylece boya prosesi de kontrol altında tutabiliyoruz. Nihai olarak da sevkiyatı yapılacak olan jantların son kontrol ölçümlerini yaparak müşterilerimize sevk ediyoruz.”

Askeri jantlarda ilerleme hızlı şekilde devam ediyor.img_2661

Kaliteye vermiş olduğu değerin son meyvelerini askeri jant üretiminde toplayan AKO Jant, askeri araçlarda kullanılmak üzere ürettiği jantlarda da gerekli müşteri isteklerini eksiksiz olarak sağlamıştır.

Tecrübelerini kullanarak, gelecek planlamalarını yaptıklarını belirten AKO Jant yetkilileri, kalite planlaması olarak 2017 yılı içerisinde;IATF 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Belgesi, ISO 140001 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi, Kaynak Yöntemlerinin Belgelendirilmesi ve yapılacak olan iyileştirmeler ile daha kaliteli jant üretimine devam edecek.

 

Bir önceki yazımız olan Dunlop’un konsept lastikleri INFINITI QX Sport Inspiration Konsept aracında başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.