AKO Jant’ın son yeniliği: Lazer Kesim

0

AKO’nun en yenilikçi markalarından olan AKO Jant, AKO Jant Fabrikası Genel Müdürü Ömer Abrekoğlu ve Mühendislik Hizmetleri ve Kalite Güvence Müdürü Faruk Özbek’in yoğun uğraşları sonucu kalıp maliyetlerinden ve zamandan ciddi anlamda tasarruf edeceği Lazer Kesim Tezgahı’nı makine parkuru içerisine almayı başardı.

Devreye sokulan Lazer Kesim Tezgahı ‘yla özellikle yeni üretilen jant gruplarının lazerde kesiliyor. Jantlardaki çember ve disklerin çevre kesimlerinin yanı sıra, disklerin poyra, bijon, ağırlık bağlama delikleri de kalıp yapmaksızın kaliteli olarak ve kısa sürede kesebiliyor. Böylece kalıp maliyeti ve zamandan kayda değer bir kazanım elde ediliyor.

Lazer Kesim Tezgahı kesimi sayesinde 10×20 ve 11×20 askeri jantların imalatında çevre kesIMG_1976_800x600im için kalıp üretmeden ve giyotin kesim kullanmadan çember ve diskleri de sonraki işlemlere direkt olarak sevk edilebildiğini söyleyen AKO Jant yetkilileri,  hedeflerinin en az maliyetle en yüksek verimi sağlamak olduğunu belirttiler.

Lazer Kesim Tezgahı nedir?

Lazer kesim teknolojisi endüstriyel üretimin hemen hemen her alanında kullanılmaktadır. Lazer adı verilen ışın; karbondioksit gazına elektrik akımı verilmesi yöntemiyle elde edilir. Karbondioksite azot ve helyum gazı da eklenerek verim arttırılır. Elde edilen lazer ışınıyla farklı tezgâhlarda yapılan metal kesim işlemine lazer kesim adı verilmektedir. Gelişen teknoloji sayesinde lazer ışını elde etmenin kolaylaşması kullanım alanlarını da geliştirmiştir. Lazer kesim sayesinde üretim hataları ortadan kaldırılmış, fire oranı minimuma düşürülmüştür.

AKO Jant 14 ülkede

Hırvatistan, Şili ve Endonezya’dan sonra AKO Jant, 2017’de Avrupa jant pazarı için geliştirmiş olduğu, özel boyalı zirai tip 9.00×22.5 jantını Fransa’ya ihracat yapma hazırlığında. Böylelikle ihracat yapmış olduğu ülke sayısı 14’e yükselmiş oldu.

AKO Jant İtalya’da

AKO Jant fabrikasının Kasım 2016’da devreye aldığı 19.5×7.50 ebatlı jantları, 2017 yılından itibaren İtalya pazarına satmaya başladı. Böylece gün geçtikçe AKO Jant, hem ticari segmentte hem de zirai segmentte İtalya’da pazar payını hızla artırıyor.

Bir önceki yazımız olan AKO İzmir AGROEXPO Tarım Fuarında başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.