AKO Jant ve Turbo Akü’ye Otomotiv Endüstrisinin Uluslararası Buluşmasında 40 Ülkeden Yoğun İlgi

0

Türkiye sanayisinin yüzde 100 yerli gücü AKO Grup, jant markaları ve AKO Akü fabrikasının Turbo Akü ve AKO Prestij markalı akülerine, uluslararası otomotiv endüstrisi fuarı Automechanika İstanbul 2019’da yoğun ilgi vardı.

Türkiye sanayisinin yüzde 100 yerli gücü AKO Grup, Turbo Akü ve Ako Jant markalarıyla uluslararası otomotiv endüstrisinin dünyadaki en büyük üç fuarı arasında yer alan ve bu alanda bölgenin en önemli etkinliği olan Automechanika İstanbul 2019’da ilgi odağı oldu.

Stantta AKO Grup’un ülkemizde geliştirilen Turbo Akü ve AKO Prestij markalı aküleri tanıtıldı. Yine AKO Grup bünyesinde yer alan jant markası Ako Jant’ın ticari jantları ile Powcan, Megatork, SHLK jant modelleri sergilendi. Tüm üretimini ülkemizde gerçekleştiren AKO Jant’ın savunma sanayisine yönelik ürünleri de sunuldu.

Yurt içinde Nurol (Ejder Yalçın), Katmerciler, Isuzu, FNSS, Otokar, BMC (Amazon) gibi yerli firmaların ürettiği lastik tekerlekli zırhlı araçlar ve zırhlı personel taşıyıcı araçlar için CTIS ve Run-Flat sistemlerine tam uyumlu olarak üretilen mayın ve patlamaya dayanıklı jantları sergilendi. AKO Jant bu çalışmalarının yanı sıra askeri alanda yine AKO Grup markalarından Petlas ile birlikte askeri araçlar için lastik ve jant tedarik ediyor.

EFB Teknolojili Akülere 40 Ülkeden Yoğun İlgi

AKO Akü, standına 40 farklı ülkeden gelen ziyaretçiler Turbo Akü’nün yeni teknolojili aküleriyle ilgili iş bağlantıları kurdu ve görüşmeler gerçekleştirdi. Özellikle Orta Doğu, Afrika ve Balkanlar’dan ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği stantta Japon, Avrupa, Ağır Hizmet aküler ile yeni nesil start-stop teknolojili EFB aküler ve Amerika pazarına yönelik Group 31 (BCI) aküler müşterilere tanıtıldı. Turbo Akü bu fuarda tanıtımını yaptığı Group 31 aküleriyle özellikle ABD pazarındaki varlığını güçlendirmeyi hedefliyor.

AKO Akü Genel Müdürü Dr. Hulki Büyükkalender’in yaptığı açıklamada,“60’dan fazla ülkeye ihracat yapan AKO Akü bu fuarla yeni ihracat pazarlarına yönelik önemli adımlar attı. Özellikle yenilikçi Matrix Press (Punch) ve Kaizen Tüneli üretim modelleriyle üretimi yapılan, yerli ve ithal tüm start-stop özellikli araçlarda kullanıma uygun EFB akülerini (Enhanced Flooded Battery-Geliştirilmiş Sulu Akü) burada tanıtma şansı bulduk. EFB teknolojili aküler, aynı kapasitedeki konvansiyonel bir aküye göre 10 kat daha fazla yüksek çevrim ömrü sunuyor.” dedi. İleriki dönem hedeflerine de değinen Dr. Büyükkalender, özellikle bu fuarla birlikte piyasaya sunulan Group 31 aküleri ile ABD pazarında da hızlı bir büyüme hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Ticari kökeni 1955 yılına uzanan ve 1970 yılında AKO kurumsal markasını hayata geçiren, 2005 yılında gerçekleştirdiği Petlas satın almasıyla sanayici kimliği kazanan AKO Grup; lastik, akü, lastik kaplama ve jant ürünleriyle yurdun dört bir yanında hizmet veriyor. Dünyanın 100’e yakın ülkesinde yüzde 100 sermayeli bir Türk markası olarak ülkemizi temsil ediyor.

Bir önceki yazımız olan AKO Jant Askeri Kabul Testlerinde Rekora İmza Attı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.