AKO Jant otomasyonla büyüyor

0

Gün geçtikçe daha fazla otomasyona ihtiyaç duyulan modern dünyada, otomasyonun en esnek ve kullanılabilir dalı olan robotlar özellikle sanayide hemen her alanda kullanılıyor. Buradan hareketle otomasyon üretim alanına sürekli yatırım yapan AKO Jant, kurulumundan itibaren üretim hatlarını tam otomasyonlu olarak tasarlayarak üretime başlamıştı. Bu ilerlemeyi sağlayabilmek için özellikle 2015 yılında fabrika ve şirket yönetiminin aldığı kararla robot yatırımlarına ağırlık verdiklerini belirten AKO Jant Bakım Onarım ve Otomasyon Şefi Lütfi Arslan, yapılan robot yatırımları öncelikle üretimde yavaşlamalarına neden olan ve iş  güvenliği açısından sıkıntı yaşanılan montaj, pres ve taşıma hatlarında yaptıklarını söyledi. Arslan, traktör jantı disk üretiminde 10-40 kg ağırlığındaki ürünlerin operatörler tarafından preslere yüklendiğini ve bu iş için 4 operatörle 250-300 disk üretimi yapılabildiğini sözlerine eklerden, 2 robotlu otomasyon sistemi ile vardiyada 1 kişi ile 300-350 üretim adetlerini yakalayabildiklerini belirtti.

Poyra – bijon kesim ve hammadde çevre kesim hatlarında da 5 kişi ile yapılan üretimin robotlar sayesinde 3 kişi ile yapılabildiğini söyleyen Lütfi Arslan “Bu üretim hattımıza 4 adet robot yatırımı yaparak üretimimizdeki en büyük darboğazlarımızdan birisini önemli ölçüde düzelttik. Traktör kulak kaynak prosesimize yaptığımız bir adet kaynak robotu yatırımı ile vardiyada 100-120 jant kaynağı yapılabilmekteyiz ve oluşabilecek kaynak hataları minimum düzeye indirgemiştir. Montaj hattımızda yapılan robot yatırımları ile günlük üretim adetlerini artırdık ve bu hattaki jantların ağırlığından oluşan iş sağlığı problemleri büyük oranda ortadan kalktı.” dedi.

Yapılan yeni yatırımlarla jant zımparalama işlemini 2 adet polisaj robotu ile yapabildiklerini belirten Arslan, üretimde şuandaki robot sayısı olan 11’i birkaç ay içerisinde 14’e çıkaracaklarını sözlerine ekledi. img_2834

Bir önceki yazımız olan Ağır kış şartlarına karşı Falken Espia Ice Türkiye’de başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.