AKO ile kışa hazırlanın

0

AKO ile Aracınız Kışa Hazır

Türk otomotiv sanayisinin köklü kuruluşlarından AKO Grup, Petlas, Starmaxx ve Milestone markalarıyla lastik, AKO Jant markasıyla jant ve Turbo Akü markasıyla akü sektörlerinde kışa tamamen hazır olmanızı sağlıyor.

Havaların iyiden iyiye soğuduğu şu günlerde, kış mevsiminde sürüş güvenliği yeniden gündemin ilk sıralarına yerleşmeye başladı. Türk sanayisinin köklü kuruluşlarından AKO Grup; lastik, jant ve akü sektörlerindeki yatırımlarıyla kışa tamamen hazır.

AKO Grup her biri alanında Türkiye’nin dev markalarını barındıran yatırımlarıyla sürücülerin soğuk kış aylarında güvenle yolculuk yapabilmeleri için gerekli uyarılarda bulunmayı da ihmal etmiyor.

2005 yılından itibaren AKO bünyesinde üretilen Türkiye’nin dev lastik markası Petlas ve Starmaxx, 2013’te Japon Sumitomo Rubber Industries ile yapılan ortaklıkta Çankırı’da üretilmeye başlanan Dunlop ve Falken lastik markalarının yanı sıra AKO Jant, Turbo Akü markalarıyla kış mevsiminde sürücülerin güvenliğini sağlıyor.

Aracınız Kışa Hazır mı?

Soğuk ve yağışlı havanın birçok ilimizde etkili olmasıyla kaza haberlerinin artması bekleniyor. AKO Grup Pazarlama Müdürü Erkal Özürün konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Özürün: “Başta sürücülerin ve yayaların can güvenliği için, +7 derecenin altındaki hava koşullarında ve özellikle karlı, buzlu yollarda kazaya sebep olmamak için kış lastiklerinin takılmasını öneriyoruz. Karlı havalarda trafik kazalarına karşı alınması gereken ilk önlem kış lastiği takılmasıdır.” dedi. Yaya ve yol güvenliği açısından kış lastiğinin öneminin alınan yasal önlemlerle ön plana çıktığına da değinen Özürün, yasa gereği karayollarında seyreden tüm ticari araçlar, kış lastiği kullanmak zorunda. Kış lastiği takma zorunluluğunun bulunduğu illerde, 01 Aralık-01 Nisan tarihleri arasında M+S (çamur kar) ve/veya kar tanesi işareti taşıyan lastik takılmazsa yasa gereği 625 TL’lik (1 Ocak itibarıyla 715 Lira) ceza ile karşı karşıya kalınabileceğini sözlerine ekledi.

Kış mevsiminde araçlarda zorunlu olan kış lastiği konusunda detaylı bilgiler paylaşan Özürün, neden kış lastiği kullanılması gerektiği konusunda detaylı bilgiler paylaştı.

Neden Kış Lastiği Kullanmalısınız?

Kış lastikleri +7 ile -40 derece arasındaki sıcaklıklarda sertleşmeyi önleyen yumuşak bir bileşime ve karlı, buzlu yollarda tutunmayı arttırıcı kılcal desenlere sahiptir. Kış lastiği soğuk havalarda yaz lastiğine oranla yüzde 50 daha iyi yol hâkimiyeti sağlar. Fren mesafesini yüzde 50’ye kadar kısaltır. Kışın kış lastiği, yazın yaz lastiği kullanıldığında her iki lastiğin yuvarlanma direnci düşük olacağından kullanım ömrü iki katına kadar çıkar.

ETRMA’ya (Avrupa Lastik Üreticileri Derneği) göre kış lastiği standartlarını sağlayan lastikler Kar Tepesi (3PMSF-Three Peak Mountain SnowFlake – Üç Zirveli Dağ Kar Tanesi) sembolü kullanabilirler. Kış lastiklerinin sırt desen tasarımı ince lameli ve geniş bloklu olarak tasarlanmıştır.

Kışın karlı zeminde kış lastiği kullanımı yol tutuşunu arttırarak patinajı azalttığı için daha az yakıtla daha uzun yol alınmasını sağlar. Yaz mevsiminde kullanılan kış lastiği de yola daha fazla tutunma sağlayacağı için daha fazla yakıt sarfiyatına sebep olur. Bu nedenle kışın kış lastiği, yazın yaz lastiği kullanmak çok daha ekonomiktir.

Ticari Araçlarda Yasal Zorunluluk 1 Aralık’ta Başlıyor

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Aralık’ta başlayacak kış lastiği takma zorunluluğuna uymayanlara uygulanan 625 TL’lik ceza artacak. Cezanın Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan yüzde 14.47’lik yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2018 itibarıyla 715 liraya çıkarılması öngörülüyor. Geçen dönem kış lastiği takma zorunluluğunun olduğu 1 Aralık 2016 ile 1 Nisan 2017 arasında Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ekiplerince 155 araç sahibine 94 bin 184 lira, Emniyet Genel Müdürlüğünce 320 araç sahibine 193 bin 445 lira ceza kesildi.

Kış Lastiğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Otomobilde mutlaka dört lastiğin tümünde aynı marka, aynı desen kış lastiği kullanılmalıdır.
  • Kar ve buz üzerinde daha iyi tutunma için lastik basıncı düşürülmemelidir. Lastik hava basınçları araç üreticisinin belirlediği değerlerde olmalıdır.
  • Kış lastiği orijinal ekipman ebadıyla aynı olmalıdır.
  • Kış lastiğinin yaz döneminde kullanılması konforu azaltır, fren mesafesini uzatır, lastiğin ömrünü kısaltır, yakıt sarfiyatını arttırır.
  • Lastikler jantları ile birlikte saklanacak ise üst üste yatık şekilde, jantsız ise dik bir şekilde ve yan yana saklanmalıdır.

Petlas Snow Master W651 Kış Lastiği

Petlas’ın efsane kış lastiği Snow Master W651, tamamen yerli Ar-Ge ekibi ve iş gücü ile geliştirildi. Snow Master kış lastikleri; geliştirilmiş sürüş konforu, emniyet ve dayanıklılığı ile göz dolduruyor. Naylon takviye kuşak ve geniş çelik kuşaklar ile eksiz topuk teli ve sert topuk dolgusu sayesinde yüksek hızda stabilite ve konforlu bir sürüş sağlıyor. Bu ürünler, FST ile geliştirilmiş tam silikalı sırt karışımı ile düşük sıcaklıklarda esnekliğini koruma ve karlı/buzlu zeminlerde yüksek tutunma yeteneğine sahip. Desen tasarımında kullanılan geniş yanal oluklar ve dönme yönüne optimize edilmiş bloklar da karlı zeminlerde yüksek fren emniyeti, Z biçimli ince kerfler ile buzlu ve karlı zeminlerde üstün performans sunuyor.

Starmaxx Ice Gripper W850 Kış Lastiği

Petlas fabrikasında üretilen ve Snow Master W651 kış lastiğiyle aynı nitelikleri bünyesinde barındırıan Starmaxx Ice Gripper kış lastikleri, daha önce değinilen özelliklerin yanı sıra özgün olarak tasarlanmış blok dizilimi, yol desen gürültüsünü minimize ederek sürüş konforunu arttırıyor. Asimetrik deseniyle mümkün olan en iyi ıslak zemin ve kar performansını sağlaması için geliştirildi ve lastiğin iç ile dış tarafı farklı amaçlara hizmet ediyor.

Lastiğin dışa gelen tarafı büyük bloklar ve dar kanallarla donatılarak kuru zemin performansının arttırılması ve dönüşlerde kayma riskinin azaltılması hedefleniyor. İçe gelen taraftaki daha küçük bloklar ve geniş kanallar ise ıslak ve karlı zeminde su veya karı daha iyi tahliye ederek tutunma arttırılmış oluyor. Ayrıca düz gidişlerde dengeyi arttırmak üzere sırt merkezi tasarlandı.

Dunlop’un Yeni Kış Lastiği SP Winter Sport500

Kış lastiklerinin güvenli sürüş performansı ise üretici firmaların geliştirdiği yeni teknoloji ve ürünlerle sürekli yukarıya taşınıyor. Bu gelişimin öncülerinden biri olan ve dünyanın ilk havalı lastik üreticisi unvanına sahip Dunlop, zorlu kış şartlarında en yüksek konforu sağlamak için geliştirdiği SP Winter Sport500 desenini tüketicilerin kullanımına sunuyor.

Dunlop’un kullanıcısına üstün performans sağlama hedefi ile üretilen, son teknoloji kış lastiği olan SP Winter Sport500, tüm binek araçlar için sürüş konforu, fren mesafesi ve uzun ömürlü kullanım özelliklerini tek bir lastikte optimize ediyor.

Gelişmiş Dunlop teknolojileri ile Türkiye kış koşullarına özel olarak üretilen SP Winter Sport500, kış şartlarında yaşanan en büyük handikap olan ıslak ya da karlı asfalt zeminde uzun fren mesafesi ve kayma olumsuzluklarını minimum seviyeye indirmek için geliştirildi. 4D Nano™ teknolojisi ile geliştirilen bileşen sayesinde kış lastiklerine üstün yol tutuşunun sağladığı konforun yanı sıra, bu teknolojinin özelliği olan kuru zeminde uzun ömürlü kullanım da maksimum seviyeye çıkarıldı.

SP Winter Sport500’ü diğer lastiklerden ayrılan bir önemli özelliği ise sırt deseninde birbirine kenetli geniş oluk yapısının sağladığı etkili su tahliyesi sayesinde sürücü için daha kısa fren mesafesi ve kış şartlarında güvenli sürüş deneyimi sunması.

Falken Yeni 4 Mevsim Lastiği: Binek ve Suv Araçlar İçin Euroall Season AS 210

Falken’in yeni 4 mevsim lastiği olan EUROALL SEASON AS210 2018 yılında başlangıç ebatları ile Falken bayilerinde yerini aldı.

Halefi olduğu EUROALL SEASON AS200 desenine göre V şeklindeki sırt deseni, su tahliyesi için geliştirilmiş daha derin oluk yapısı ile ıslak ve kuru şartlarda performansı optimize edilerek suda kızaklama direnci maksimize edildi.  Bir önceki desen ile karşılaştırmada, yeni AS210’un suda kızaklama direnci yüzde 8 ve ıslak zemin frenleme mesafesi ise yüzde 6 geliştirildi. Sürüş sırasında kendine hizalanmış yanal kanallar çekiş kuvvet iletimini arttırdığı ve kar dâhil tüm hava şartlarında olağanüstü tutuş sağladığı belirlendi. Bu çok yönlü yanal kanallar sayesinde fren performansı özellikle karlı yollarda daha da üst seviyelere çıkarıldı.

Advanced 4D-Nano Dizayn teknolojisi kullanılarak geliştirilen bileşen sayesinde AS210’da kilometre ömrü yüzde 10 arttırılmış oldu. Bu teknoloji, elementlerin nano seviyede bileşen etkileşimini optimize ediyor ve üstün yol tutuşu sağlıyor.

Çankırı’da bulunan Sumitomo Rubber AKO Türkiye fabrikasında üretilen EUROALL SEASON AS210, mayıs ayı sonunda Köln’de düzenlenen Köln 2018 Fuarı’nda tanıtılmıştı.

Kış Lastiğinizle Birlikte Jantınızı da Yenileyin, Tarzınız Değişsin

AKO Grup bünyesinde yer alan AKO Jant, 2013 yılında Ankara Temelli’de hizmete giren fabrikasında ticari ve zirai araçlar için ürettiği çelik jantların yanı sıra, binek ve hafif ticari araçlar için ithal ettiği dünyaca ünlü jant markalarını Türkiye pazarında satışa sunuyor. Türkiye’de birinci kalite üretim yapan CMS, DJ, Kormetal, Carre firmalarının jantlarının yanı sıra, ithal jant grubunda Powcan, Shlk, Megatim, Megatork markalarının binek ve hafif ticari araç jantlarının toptan satışını gerçekleştiriyor.

Kışın güvenli araç kullanımı konusunda jantla ilgili bazı noktalara dikkati çekerek hatırlatmalarda bulunan AKO Jant İş geliştirme Koordinatörü Alp Hatay, özellikle kış aylarında soğuk ve kar yağışı bulunan yerlerde jantların bakımının, ihtiyaçtan ziyade zorunluluk hâline geldiğine değindi. Bu mevsimde değiştirilen kış lastikleriyle birlikte jantların da yenilenmesinin ve çıkarılan lastiklerin jantlarıyla şişirilmiş olarak saklanmasının hem lastik hem de jant ömrünü uzattığını söyledi.

Lastik değişimi ile birlikte jantların da rotasyona tabi tutulması, jantların ve ekipmanların da mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Ayrıca Hatay: “Bijon-somun varsa bileziklerin işlevlerini yerine getirip getirmediğini, aşınma veya hasar olup olmadığını kontrol etmek gerekir. Aracın yürüyen aksamını, yer ile temasını sağlayan jant ve lastikleri belirli periyotlarla kontrol etmek hayati önem taşımaktadır” diye devam etti.

Hatay: “Kış aylarında kar yağışı ve buzlanmanın olduğu bölgelerde jantlar yol şartlarından, kar ve buzlanmanın giderilmesi için kullanılan tuz ve solüsyonlardan dolayı çok fazla zarar görmektedir. Bu yüzden kışın tuz ve solüsyona maruz kalan jantlar en kısa sürede temizlenmelidir.” diyerek kış aylarında jantların kontrol edilmesinin büyük önem taşıdığına dikkati çekti.

Aküler özellikle soğuk havalarda, voltaj gücünü önemli oranda yitirir. Bu nedenle kış mevsiminde aracı çalıştırırken özellikle sabah soğuğunda marş basmada sıkıntı yaşanabilir. Özellikle soğuk havalarda sorunsuzca marş basma performansı doğrudan akü ile ilgilidir.

AKO Grup bünyesinde yer alan AKO Akü, Çankırı’da AKO Prestige ve Turbo Akü marka akülerin yerli üretimlerini gerçekleştiriyor. Akü üretiminde sektörde kullanılan en gelişmiş ve görece en iyi sonuçları veren üretim tekniği olan Matrix Press (Punch) ve Kazien Tüneri teknolojisi Türkiye’de sadece AKO Akü’de bir arada kullanılıyor. Bu teknolojiler sayesinde aküler üretilirken daha dayanıklı oluyor ve yıllarca en üst seviyede enerji sağlayabiliyor.

Matrix Press Teknolojisi ile Daha Yüksek Dayanım, Daha Yüksek Enerji

AKO Akü Genel Müdürü Hulki Büyükkalender, akü üretiminde teknolojinin zirvesi kabul edilen, dünyada az sayıda üreticide, ülkemizde ise sadece AKO Akü’de kullanılan Matrix Press teknolojili akülerin, kış koşullarındaki avantajlarını da şu şekilde sıralıyor:

Su Kaybetmediği İçin Daha Uzun Ömür

Matrix Press teknolojili aküler kışın asla bakım gerektirmez. Özellikle kış aylarında akünün çok düşük sıcaklığa maruz kalabildiği durumlarda, diğer akülere göre daha fazla performans verir. Çok düşük ve çok yüksek sıcaklıklarda test edilen Matrix Press teknolojili aküler sorunsuz çalışmasını yıllarca sürdürürken bu özellikte olmayan akülerin su kaybı nedeniyle ömrünü 1 yıl dolmadan tamamladığı görülmüştür.

Güçlü Izgara Yapısı ile Isı ve Şarj Kaynaklı Deformasyona Karşı Dirençli

Özel Matrix Press teknolojisi ile aküler çok düşük sıcaklıklarda ve şarj durumundan kaynaklanan pozitif plaka deformasyonuna uğramakta ve bozulmaktadır. Bu teknolojiye sahip Turbo Akü bu deformasyona karşı da tamamen dayanıklı yapıdadır.

Kaizen Tüneli Sayesinde 4 Kata Kadar Ekstra Performans

Matrix Press akülerin üretiminde kullanılan Kaizen Tüneli ile “Derin Deşarj” özelliği kazandırılan aküler ağır hizmet şartlarında üstünlük sağlayabilir.

Daha Düşük Yakıt Tüketimi

Matrix Press teknolojisi daha uzun ömrü ve daha yüksek performansı, daha hafif akü ile sağlar. Akülerde performans plakalardaki aktif malzeme ile sağlanır, Matrix Press teknolojisinde aktif malzeme performansı arttırılırken ızgara ağırlıkları azaltılabildiğinden ağırlık görece azaltılmıştır.

Bu durumda aracın görece daha düşük yakıt tüketmesine olanak verir.

 

Bir önceki yazımız olan Werner ve Driscoll Elit Erkekler Charm City CX’te Kazandı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.