AKO Bünyesinde Yer Alan Dunlop ve Falken Bayileri İlk Kez Bir Araya Geldi

0

AKO bünyesindeki Dunlop ve Falken markalarının bayileri ilk kez bir araya geldi, sonrasında ise AKO Grup ve Sumitomo Rubber Industries,LTD ortaklığıyla kurulan Sumitomo Rubber AKO fabrikasını incelediler.

09-10 Mayıs tarihleri arasında, 2 gün süren etkinlikte öncelik Dunlop ve Falken markalarının global durumu ile Türkiye’deki durumu ele alındı. İlk gün yapılan değerlendirme toplantıları ve sunumların ardından AKO ve Sumitomo üst yönetiminin de katıldığı bir gala yemeği düzenlendi.

Ankara Point Hotel’de gerçekleştirilen buluşma sonrası bayiler, Dunlop ve Falken lastiklerinin Çankırı’daki fabrikasını gezerek gelişen lastik üretimi teknolojisi ve üretim konusunda bilgi aldı.

2017 bayi toplantısının açılış konuşmasını yapan AKO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sabri Özcan, aile vurgusu yaparak gelinen noktada üretim kadar bayilerin de büyük emekleri olduğunu dile getirdi. 520 milyon dolarlık yatırımla kurulan Sumitomo Rubber AKO lastik fabrikasının her geçen gün büyüdüğünü belirterek, 3 faz olarak çalışan fabrikanın 4. fazının tamamlanmak üzere olduğunu söyledi. Sabri Özcan, “2019 yılı sonu itibariyle 8 üretim hattının devreye alınmasını hedefliyoruz” dedi.

Sumitomo Rubber AKO CEO’su Norifumi Fujimoto da bayilere hitaben yaptığı konuşmasına Türkçe başlayarak küçük bir jest yaptı. Fujimoto, yaptığı konuşmada fabrikanın her geçen gün geliştiğini belirtti. Çankırı’daki fabrikanın, 1909 yılından bu yana faaliyet gösteren Sumitomo Rubber Industries, LTD ’nin, dünyadaki 12 fabrikasından biri olduğunu söyleyen Fujimoto, bu fabrikanın Asya ve Avrupa’ya açılan kapı olma niteliği taşıdığını belirtti.

AKO Satış Direktörü Ahmet Candemir, toplantıda lastik sektörüne ilişkin bilgiler vererek, Türkiye’de her geçen gün sayıları artan satış noktaları, lastik üretiminde maliyetler, yerli üretim lastiğin avantajları başlıklarını katılımcılara aktardı. Candemir: “AKO olarak Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları içerisindeki yükselişimizi sürdürürken ülkemizin dört bir yanına ulaşıyor olmayı, gidilmedik yer bırakmamayı her zaman önceliğimiz olarak kabul ettik” diyerek, Türk – Japon ortaklığının oluşturduğu sinerjiyle AKO’nun daha güçlü ve daha kararlı bir ilerleme kat ettiğini belirtti. AKO Satış Direktörü Candemir, toplantıda bayilerin sorularını da yanıtladı.

Sumitomo Rubber AKO, Türkiye Satış Şefi Mustafa Hamdi Seyhan ise yaptığı sunumda, Sumitomo Grubu’nun dünyadaki hacmini ele aldı. Dunlop ve Falken’nin dünya çapında gerçekleştirdiği pazarlama faaliyetlerinden kısa bilgiler veren Seyhan, Falken’in motor sporlarındaki sponsorlukları hakkında da bilgiler verdi.

İkinci gün ise sabah saatlerinde başlayan fabrika turu, 20 kişilik gruplar halinde yapılan gezilerle akşam saatlerine kadar sürdü.

Bir önceki yazımız olan Petlas’tan “Tüm Yarışların Anası!” başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.