AKO Akü, Start-Stop Akülerin Performansını Artırmak İçin Çalışıyor

0

Çankırı fabrikasında gerçekleştirilen testlerle Start-Stop akülerin performanslarını artırmanın ve akü ömrünü uzatmanın yolları arandı.

2020 yılında Start-Stop özellikli akülerin toplam akü satışına oranının %40’a kadar çıkacağı belirtildi.

AKO Akü Üretim Müdürü Yıldırım Eydemir ve Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi’nden Mustafa Bahadır Özdemir, AKO Çankırı fabrikasında gerçekleştirdikleri testlerle Start-Stop akülerin performanslarını artırmanın ve akü ömrünü uzatmanın yollarını aradılar. Eydemir ve Özdemir’in bilimsel çalışmaları Nevşehir’de düzenlenen 2. Uluslararası Malzeme Bilimi ve Teknolojileri Konferansı’nda katılımcıların ilgisine sunuldu.

Çalışmalara göre, şehirlerin kalabalıklaşması ve buna bağlı artan trafik yüzünden her sene daha fazla Start-Stop ateşleme sistemi kullanan araç satılıyor. Bu sistemlere uygun aküler üretmek oldukça önemli çünkü hem bu sistemin doğru çalışması hem de yakıt tüketimi ve karbondioksit emisyonu, akünün göstereceği performansa bağlı. İkilinin çalıştığı tasarımla üretilecek olan ürün, Start-Stop özelliğinin daha sık frekans ve daha uzun süre sağlanmasını amaçlıyor. Bu ürün, gelişen teknolojide kullanıma sunularak otomotiv sanayine uluslararası tedarik yapılacak ve ülkeye katma değer sağlayacak.

Avrupa Akü Üreticileri Birliği (EUROBAT) tarafından yayınlanan raporda, Start-Stop akülerin kullanım trendi incelendiğinde, 2020 yılında Start-Stop özellikli akülerin toplam akü satışına oranının %40’a kadar çıkacağı belirtildi. Bu durum dünyadaki akü üreticilerinin hepsinin bu konuda çalışmalar yapmalarını sağladı. Literatür tarandığında benzer testlerin farklı bilim insanları tarafından da yapıldığı görüldü.

Beklenen performansın sağlanması için aküye gücünü veren plakaların üretiminde kullanılan hamurun formülüne katılan kimyasal maddeler ile plakanın özel aşamalardan geçirilerek morfolojik yapısında değişim hedeflendi. Üretilen bu plakaların kullanıldığı aküler, çeşitli otomotiv firmalarının Start-Stop özelliğindeki araçlarında kullanılan akülerle kıyaslandı. Elde edilen sonuçlarda, yakıt tasarrufu ve karbondioksit emisyonundaki kazançların iki kata kadar çıkabildiği görüldü. Ayrıca diğer akülere oranla sülfat üretimi azaltıldı ve akünün ömrünün uzatılması sağlandı.

Yapılan bu çalışma, yeni çalışmalar için yol gösterici olacak ve farklı kimyasallar denenmesiyle akü teknolojisinin daha da ilerletilmesine katkıda bulunacak.

 

Bir önceki yazımız olan AKOJANT İhracatta Gücüne Güç Katıyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.