AKO, akü ile dünya çapında rekabete başlıyor

0
Abdulkadir Özcan AŞ., bilindiği üzere Lastik üretiminde mevcut kapasitesiyle Avrupa’nın sayılı firmalarından biri. Grup Jant konusunda da 2013 yılında üretime geçmişti. Grubun Lastikten sonra küresel piyasalarda önemli söz sahibi olmayı planladığı bir başka ana sektörse Akü. Grup bu amaçla son 5 yıldır bu konuda adım atmak için çeşitli opsiyonları değerlendirmekteydi. Abdülkadir Özcan AŞ. Yönetim Kurulunun değerlendirdiği opsiyonlarda zaman zaman mevcut bir akü fabrikasını alarak küresel hedeflere koşturmak ile yeni fabrika kurarak, sıfırdan savaşarak, küresel söz sahibi büyük bir üretici olmak konusunda değerlendirmeleri oldu. En büyük karar verme faktörü yapılacak yatırımın “rekabetçi” olması üzerinde yoğunlaştı.

Neticede Türkiye dahil Avrupa’daki üreticilere bakıldığında teknolojik olarak “en iyilerle kıyaslandığında, görüldü ki üretim ekipmanlarıyla, otomasyon seviyesi ile, üretim hacmiyle ürün gamlarıyla maalesef beklenilen ölçütler sağ

DCIM100MEDIADJI_0102.JPG
DCIM100MEDIADJI_0102.JPG

lanamamaktaydı. Sıradan bir fabrikaya yatırım yapmanın da gruba avantaj sağlamayacağı konusunda hemfikir olundu.

AKO Akü Fabrikası

Sonuçta belki de en zor görünen ancak en çok rekabetçi olacak seçenek devreye alındı. AKO, “kurşun asit akü” üretiminde dünya çapında rekabet sağlayacak; üretim teknolojisi, otomasyonu ve ürün dizaynı ile fark yaratacak bir yatırım gerçekleştirdi. Peki bu farklar gerçekten neler;

  • Üretim Teknolojisi: Tamamen tam bakımsız kalsiyum üretimini hem “Genleştirilmiş Metal teknolojisi (Expanded Metal)” hem de “Şerit Baskı (Strip Punch)” teknolojisi ile 32 Ah den 240 Ah e kadar tüm aküleri tam kapalı Kalsiyum teknolojisi ile üretmektedir. Bu teknoloji ile binek araçlardan, kamyonlara, tırlara (çekici), deniz araçlarından, jeneratörlere ve endüstri makinelerine yeni akülerde performans artırılırken bakım ihtiyacı tamamen ortadan kalkıyor. Üretim hatlarında kullanılan proseslerin bazıları sadece Kore ve Amerika Birleşik Devletlerindeki büyük çaplı yüksek otomasyonlu birkaç fabrikada mevcut. Kısaca “Kaizen Tüneli” denilen bu özel prosesle akü plakaları marş gücü ve ömür performansında klasik prosese göre (Ref: 2015/2016 Ako Arge Merkez Lab Çalışması) akülerden 15% daha fazla performans verdiği tespit edildi. “Kaizen Tüneli” prosesini kullanan dünyadaki sayılı fabrikalardan biri olan AKO AKÜ bu teknolojiye ayrıca akü şarjında kullandığı “Çift Dolum” tekniği ile aküde önemli fark yaratmaktadır.
  • Otomasyon: AKO Akü otomasyonu anlatmak için neler olduğundan çok nelerin olmadığını anlatmak daha açıklayıcı olabilir. Mesela klasik akü üreticilerinde bulunan çalışan sayısı, klasik otomasyonu olan üreticilere göre üçte bir oranında. Diğer taraftan enerji tüketimi tam üretimde 20% daha tasarruflu. Bir başka dikkat çekici nokta prosesler arası transferlerde manuel taşıma “0” (sıfır).
  • Ürün Dizaynı: Ürün gamı tamamen bakımsız sulu şarjlı Kalay- Kalsiyum akü alaşımı üzerine kullanım hedeflerine göre plakada ve alaşımlarda değişiklik göstermekte. Normal binek araçlara akü üretirken, “Dur- Kalk (Stop- Start)”, “AGM” amaçlı ürünlerde yapılmakta. Planlanan devreye alma çalışmalarında tüm tipler bir yıllık plan içinde 2016 başından sonuna kadar tüm starter aküler için tamamlanmış durumda. 2017 yılında da AGM ve Stop Start ürünlerinin farklı tiplerinin devreye alımı tamamlanacak. Elektriksel ve kimyasal laboratuvarlardaki izlemeler dışında saha testleri de takip edilen ürünler farklı iklimler için ayrı ayrı dizayn ediliyor.

Deneme üretimleri sırasında prosesi sistematize edene kadar çıkan bazı hatalarla da karşılaşıldığı ve bu hataların daha çok ayar kaynaklı personel eğitimleriyle tamamlandığı ve tekrarının proses içinde yakalanması için önlemlerin tamamlandığı fabrikada, ürünler hem iç piyasada hem de ihracatta alıcılarıyla buluşmuş durumda.

Otomotiv yan sanayinde Türkiye ekonomisine önemli katkı sağlayacak olan AKO Akü’nün ihracat hedefi; dünya. İlk yılında ihracatta 17 ülkeye ulaşan AKO Akü’de hedef uzun vadede Avrupa’nın en büyük firmalarından birisi olması yönünde.

Fabrikası Çankırı Yakınkent OSB’de kurulu olan AKO Akü, fabrika teknolojisinin özelliğinden dolayı müşteri ziyaretlerinde de seçici davranıyor.

Bir önceki yazımız olan Lastik kaplamada yepyeni bir inovasyon başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.