AKO Akü Fabrikasında Süperkapasitör Projesi

0

AKO Grup bünyesinde yer alan ve AKO Prestige, Turbo Akü markalarının üretildiği AKO Akü fabrikasında süperkapasitör üretimi projesi başlatıldı. Bu projede Yakın Alan Elektroeğirme Tekniği (NFES) kullanılarak doğrudan yazım yoluyla (Bor, B2O3, BN, MoS2:B, mezo-MoO2:B, NaBH4) katkılı poliviniliden florür (PVDF) ve Polipirol (PPy) nanoliflerinden bor süperkapasitörlerinin üretilmesi ve bunlarla konvansiyonel kurşun asit akümülatörlerinin birleştirilerek desteklenmesi amaçlanıyor.

Projenin amacı elektrik gücüne olan talepteki artış, yenilenebilir kaynaklardan elde edilen enerjinin biriktirilmesini zaruri ihtiyaç hâline getirmiştir. Enerji depolamada yaygın olarak kullanılan bataryalardan (pil, akü vb.) depolanan enerjinin geri alımı sürecinde de tersine bir kimyasal reaksiyona gereksinim duyulmakta ve kapasite yetmezliği önemli ve kısıtlayıcı bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Süperkapasitörler yüksek güç yoğunluğuna sahip olmaları ve uzun döngüleri (cycle life) olduğu için lityum iyon pillerinden sonra en önemli enerji saklama cihazlarıdır ve enerji sorununa önemli bir çözümdür. Süperkapasitörler, konvansiyonel kapasitörler ve piller arasındadır. Yüksek güç yoğunluğuyla yüksek enerji yoğunluğu özelliklerini birleştirir ve kimyasal tepkime olmadığı için uzun yaşam döngüsüne sahiptir. 

Bir önceki yazımız olan AKO Akü Çalışan Performans Değerlendirme ve Ödüllendirme Seremonisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.