AKO AKÜ Fabrikasında Endüstri 4.0

0

Endüstri 4.0 olarak bilinen sanayideki en gelişmiş seviyede çalışan AKO AKÜ, seri hâldeki üretim akışını %100 otomasyon ile gerçekleştiriyor.

2 yıldır üretim yapan AKO AKÜ fabrikası, kurşun metalinin aküye dönüşme süreçlerini Otomasyon+Internet+Ekipmanlar arası haberleşme metodolojisi ile tamamlıyor. Seri hâldeki üretim akışı %100 otomasyon ile gerçekleşiyor. Bu otomasyon hem her üretim istasyonunda hem de üretim istasyonları arasında program protokolleri üzerinden insansız haberleşerek gerekli üretimi ve hatta malzeme tedarikini sağlıyor. Bazı istasyonlar arasında haberleşme kablosuz internet ortamında gerçekleşerek ihtiyaç belirlemesi yapıyor. Endüstri 4.0 olarak bilinen sanayideki en gelişmiş seviyede çalışan AKO AKÜ’nün hedefi kaliteli üretim prosesleri ile tüm dünyada rekabetçi olarak Türkiye ekonomisine katkıda bulunurken sektöründe küresel rakipleriyle savaşarak ön sıralarda yer almak.

Matrix Press (Punch) + Kaizen Tüneli

Kalsiyum + kalsiyum ağır hizmet akülerin avantajları, bu aküler benzin tasarrufu sağlıyor.

Matrix Press (Punch) + Kaizen Tüneli teknolojik olarak sektörde kullanılan en gelişmiş ve görece en iyi sonuçları veren üretim tekniğidir ve Türkiye’de sadece AKO AKÜ’de kuruludur.  Bu teknoloji sayesinde aküler Kalsiyum + Kalsiyum üretilirken ağır hizmet ve derin deşarj kabiliyeti sayesinde zor şartlara ekstra dayanımı en üst seviyede sağlıyor. Sonuç olarak bir yandan gerçekten hiç bakım gerektirmezken, diğer yandan ağır kullanım koşullarında yüksek performansına ilaveten laboratuvar ve saha testlerinde kanıtlandığı üzere en uzun ömrü veriyor.

Bu teknoloji ile teknik özelliklerin yanında, aracın benzin tasarrufuna da katkıda bulunduğunu biliyor muydunuz?

Faydaları şöyle;

Daha Düşük Yakıt Tüketimi

Matrix Press teknolojisi daha uzun ömrü ve daha yüksek performansı daha hafif akü ile sağlar. Bu durumda aracın görece daha düşük yakıt tüketmesine olanak verir. Bilindiği üzere araçlarda yakıt tüketimi ağırlıkla orantılı olarak artar. Aynı araç daha ağır olduğunda daha fazla yakıt tüketir. Matrix Press ile üretilen aküler üstün performansını daha düşük ağırlıkta sağlayarak yakıt tüketiminde tasarruf sağlar. Akülerde performans plakalardaki aktif malzeme ile sağlanır, Matrix Press teknolojisinde aktif malzeme performansı arttırılırken ızgara ağırlıkları azaltılabildiğinden ağırlık azaltılabilir.

Su Kaybetmediği İçin Daha Uzun Ömür

Su kaybı en alt seviyede ve asla bakım gerektirmez. Özellikle akünün kullanım sırasında yüksek sıcaklığa maruz kalabildiği durumlarda, diğer akülere göre 6 ay daha fazla performans veriyor. (75 C’de test edilmiştir). Matrix Press teknolojisi olmayan akülerde genellikle görülen problem, su kaybı nedeniyle plakaların hava ile temas ederek ömrünü 1 yıl dolmadan tamamlamasıdır.

Güçlü Izgara Yapısı ile Ağır Şartlara Dayanıklı (Isı ve Şarj Kaynaklı Deformasyona Karşı Dirençli)

Uç sıcaklıklarda ve şarj durumundan kaynaklanan pozitif plaka deformasyonu, özel Matrix Press teknolojisi ile tamamen dayanıklı yapıdadır.

Kaizen Tüneli Sayesinde Aktif Malzeme Morfolojisiyle Ömür Testlerinde 4 Kata Kadar Ekstra Performans (En Norm)

Kaizen Tüneli teknolojisi ile aktif malzemede sağlanan belirli hamur yoğunluğu ve özel çekirdek yapılandırma odasından geçerken oluşturulan 4BS çekirdekleri sayesinde “Derin Deşarj” özelliği  “Ağır Hizmet Şartlarında” farklı üstünlük sağlanır.

Özel Plaka Dizaynı ile “Kolay Akım Verme” ve “Vibrasyona Extra Dayanım” Özelliği

Matrix Press teknolojisi ile mümkün olan “Kalınlaştırılmış Ortadan Plaka Kulağı” dizaynı ile plakalardan akım verme performansı araçların daha kolay ve hızlı çalışmasını sağlar. Akü içi göz bağlantıları plakaların ortasından yapıldığı için vibrasyona karşı ekstra dayanım sağlar.

Özel Kalsiyum Kalay Alaşımı ile Yoğun Kullanım Şartlarında Üstün Başarı

Araçların yoğun kullanım şartlarında özellikle pozitif plakanın maruz kaldığı sürekli şarj / deşarj durumu farklı sıcaklık etkisi ile konvansiyonel akülerde (Hibrid veya Antimuanlı) korozyona sebep verebilir. Matrix Press teknolojisi ile üretilen pozitif plakaların alaşımındaki özel Kalsiyum+Kalay (Ca/Sn) formülü korozyon etkisini 5 yıla kadar engelleyebilir.

İstendiğinde Aşırı Vibrasyona ve Darbe Etkisine Dayanıklı “HidroCarbon Katkılı” Süper Ağır Hizmet Dizaynı

Özellikle iş makineleri veya bazı özel otobüs ve kamyonlarda akünün bulunduğu yerin maruz kaldığı aşırı vuruntu ve aşırı titreşim olduğunda özel “HidroCarbon” dizaynı ile süper ağır hizmet aküsü sunuluyor.

AKO AKÜ ISO LEC 17025:2005 Laboratuvar Akreditasyon Yeterlilik Belgesi Çalışmalarında Sona Yaklaştı

AKO AKÜ akreditasyonu ile ilgili çalışmalarını önümüzdeki günlerde tamamlayıp başvurusunu gerçekleştirecek. Türkiye’deki sayılı akredite laboratuvarlardan biri hâline gelecek olan AKO AKÜ laboratuvarı, özellikle Ar-Ge çalışmalarında ve uluslararası otomotiv iş birliklerinde akreditasyon ile ön plana çıkarmayı hedefliyor.

Bir önceki yazımız olan PETLAS’IN YENİ REKLAM FİLMİ! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.