AKO 2018 Pazarlama ve Satış Toplantısı

0

Abdulkadir Özcan AŞ pazarlama ve satış organizasyonunun 2017 yılındaki faaliyetlerinin değerlendirildiği ve 2018 perspektifinin belirlendiği Pazarlama ve Satış Toplantısı 6-7 Ocak’ta Ankara Meyra Palace Otel’de yapıldı. Toplantı AKO’nun Türkiye geneli satış ekiplerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

AKO sektör lideri

AKO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özcan yaptığı açılış konuşmasında “AKO olarak faaliyette bulunduğumuz tüm alanlarda, özellikle de Petlas markamızla büyümeye devam ettik. Yeni yatırımlarımız ile bu büyümemizi daha da arttıracağız” dedi. Mustafa Özcan bu çalışmalara katkılarından dolayı tüm çalışanlara ve toplantıda hazır bulunan pazarlama ve satış ekibine teşekkür ederek: “Yeni yılda da daha güçlü ve daha dinamik bir AKO için birlikte var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

AKO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sabri Özcan yaptığı konuşmasında “2016 yılında liderlik bayrağını aldığımız lastik sektöründe yeni yatırım ve iyileştirmelerle liderliği sürdüreceğiz. Bu başarıda emeği olan herkese ayrı ayrı teşekkür ederim” diyerek AKO olarak bu noktada liderlik ve büyümeyi sürdürmenin, istikrarın korunmasının çok daha önemli ve bir o kadar da zor olduğuna değindi. “Bunun için eksiklikleri belirlemek, iyileştirmeler yapmak ve yeni hedefler belirlemek için bu organizasyonda bir araya geldik. İnşallah büyümemizi sürdürecek hem Petlas hem de Sumitomo tarafında ilerlememizi aynı hızda sürdüreceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

Lastik sektöründe hep göz önündeyiz

Satış Direktörü Ahmet Candemir konuşmasında, 2017 yılı sektör verilerini paylaşarak AKO bünyesinde yaşanan gelişmelere yer verdi. Konuşmasında AKO bölge satış hedefleriyle sektörel konjonktürü değerlendirirken şirkete yön verecek adımlara, çalışanlara ve müşterilerin kullanıma sunulan projelere ve yapılan iyileştirme süreçlerine değindi.

2017 yılı lastik sektörü toplam pazar rakamlarını ve ürün grubu bazında büyüme oranlarını detaylı olarak aktardıktan sonra yaptığı değerlendirmede Ahmet Candemir: “Lastik sektörü mevsimsel etkiler nedeniyle hedeflerinin gerisinde kalırken AKO olarak toplam pazar payımızı arttırmayı başardık” ifadesini kullandı.

2017 yılında yaşanan kur baskısı, ithalata gelen vergi ve hammadde maliyetleri sebebiyle fiyat rekabetinin daha da ağırlaştığına değindi. Ahmet Candemir, takım çalışması ile ilgili eğlenceli bir video serisiyle konuşmasını tamamladı.

Marka yatırımlarında da sektör lideriyiz

Pazarlama Müdürü Erkal Özürün paylaştığı verilerle lastik sektörü iletişim yatırımlarında en büyük payın yine AKO markalarına ait olduğuna değindi. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi yine rakiplerin Petlas markamızın iletişim faaliyetlerine göre konum belirlediğini ve “Türkiye’nin Lastiği” kavramına sahip çıkmaya çalıştıklarını söyledi.

Hazırlanan yeni imaj filmiyle Petlas markasında Türkiye’nin Lastiği kavramına “Dünyanın Tercihi” sloganının eklendiğini, bu dili destekleyen yeni reklam filmi hazırlandığını müjdeledi. Yeni reklam filminden heyecan verici backstage videolar paylaşan Özürün, yeni reklam kampanyasının 24 Ocak tarihinde yayına gireceğini söyledi. Diğer kampanyalarda olduğu gibi 360 derece iletişim anlayışıyla bu iletişimin TV, radyo, açık hava, sinema, saha içi, sosyal medya gibi tüm alanlarda yer bulacağına sözlerinde yer verdi.

Öğleden sonraki oturumda sunum yapan Kamu İhale Satış Müdürü Ümit Berber, yeni nesil lastik ve ürünlerle özellikle Petlas’ın kamu ve özel sektör ihaleleriyle askeri alanda tercih edilen ürün olmaya başladığını söyledi. Bu alanda yapılan çalışmalar ve destek verilen yeni projelere dair görüntüler paylaştı, bilgiler verdi.

Alanlarıyla ilgili sunumlar yapan Finans Müdürü Furkan Yazgan ve Satış Sonrası Hizmetler Müdürü Mustafa Önen satış ekibinin sorularını yanıtladı.

AKO 2017 Pazarlama ve Satış Toplantısı’nda ilk gün çeşitli kategorilerde verilen başarı ödüllerinin takdiminden sonra akşam yemeği ile son buldu.

Çalışanlar aktivitelerle takım ruhunu pekiştirdi

Ako Grubu satış ve pazarlama ekibi, büyümenin ve gelişimin temelindeki takım ruhunu pekiştirmek için hazırlanan aktivitelerle eğlenerek öğrendi. Hazırlanan özel aktivite alanında takımlar halinde uygun adım ve Pisa Kulesi yarışmaları düzenlendi.

Bu etkinliklerle ekip; motivasyon, liderlik, takım ruhu, yaşayarak öğrenme konularında potansiyellerini keşfetti ve kendilerini gerçekleştirme fırsatı buldu. Etkinlik sonunda konuşan Satış Direktörü Ahmet Candemir: “Yeni dönem hedeflerimize ulaşmada en büyük değerimiz siz çalışma arkadaşlarımızsınız. Motivasyon ve ekip ruhuyla ve elbette daha çok çalışarak hedeflerimize çok daha kolay erişebileceğiz” dedi.

Bir önceki yazımız olan AKO Jant Üretim Kapasitesini Artırdı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.