AKO 2017 yılı için Pazarlama ve Satış Toplantısı gerçekleştirildi

0
AKO’nun 2016 değerlendirmesi ve 2017 hedeflerini içeren Pazarlama ve Satış Toplantısı 11 Şubat’ta Ankara Down Town Anadolu Otel’de gerçekleştirildi. Toplantıya, AKO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özcan, AKO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sabri Özcan, AKO Yönetim Kurulu Üyesi Safa Özcan, Petlas Genel Müdürü Yahya Ertem, AKO Satış Direktörü Ahmet Candemir, Kamu İhale Satış Müdürü Ümit Berber, Petlas Uluslararası Satış ve Pazarlama Müdürü Oğuz Ay, AKO Pazarlama İletişimi Müdürü Serdar Işık, AKO Finans Müdürü Özgür Çolak,  AKO Bilgi Teknolojileri Koordinatörü Mehmet Şahin, AKO Jant Koordinatörü Mert Hatay, AKO Jant Kalite Müdürü Faruk Özbek, AKO Türkiye Akü Satış Müdürü Hakan Sevgili , AKO Satış Sonrası Hizmetler Müdürü Mustafa Önen, AKO Lojistik Müdürü Mustafa Turna’nın yanı sıra AKO Pazarlama Direktörlüğü birimleri ile Türkiye geneli satış ekipleri katıldı.

tüm_800x533
AKO sektör lideri

AKO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sabri Özcan, açılış konuşmasında 2016’da lastik sektörünün ciro bazında liderinin AKO olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“AKO olarak 2016’da lastik sektörünün ciro bazında lideri olduk. Bu başarı hepimizin. Bu sebeple ayrı ayrı, üretimden lojistiğe, reklamdan satışa, güvenlikten temizliğe kadar, buralara gelmemizde katkısı olan herkese tek tek teşekkür ederim. Bizim hedefimiz her zaman en kaliteli ürünleri arz etmek.

İşte bu yüzden çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz, ediyoruz Örneğin Petlas’ta mevcut üretim kapasitesini artırmak üzere yatırımlarımız devam ediyor. Üretimimizi hem kalite hem de adet bazında artırmak için yatırımlarımız tamamlanmak üzere. Öte yandan Sumitomo Rubber AKO’da emekleme aşamasını tamamladı. 350 ebatta bu yıl itibari ile üretim başlıyor.

Lastiğin her santimi sanattır

Petlas Genel Müdürü Yahya Ertem ise gelinen noktada sahip olunan başarının ekibe duyulan güven ve verilen destekle olduğunu belirterek, “Mustafa Bey ve Sabri Bey’lere teşekkür ederim. Ancak biz mütevazi olsak da hedeflerimiz mütevazi değil. Globalde de imkansızı başaracağız” dedi. “Lastiğin her santimi sanattır” diyen Ertem, şunları söyledi: “2009 vizyonumuz üretimde çevrecilikti. Global standartlarda üretimdi. 2005 öncesi lastikler ilkel düzeydeydi. Bunun yanı sıra o zamandan bu zamana her grupta yüzlerce ebatta üretim artışı oldu.”

Lastik sektöründeki küçülme varken biz büyüdük

Toplantıda AKO Satış Direktörü Ahmet Candemir, 2016 yılında AKO bünyesinde yaşanan gelişmelerden bahsetti. Pazarlama bölümünün güçlendirilerek, şirkete yön verecek bir yapıya kavuşturulması için yapılanları, çalışanlarımızın ve müşterilerimizin kullanıma sunulan yeni AKO CRM projesini, yeni ERP yazılımı IFS entegrasyonunu ve Turquality sürecini anlattı.

2016 yılı toplam pazar rakamlarını ve alt segmentlerdeki büyüme oranlarını detaylı olarak ekibe aktardıktan sonra “lastik sektöründeki genel olarak küçülme varken biz büyüdük ve pazar payı aldık.” ifadesini kullandı.

AKO markalarının satış noktalarında büyüklüğünü sektör rakipleri ile karşılaştırdıktan sonra bu konuda 2017 stratejisini aktardı.

Rakip stratejileri ve buna karşılık AKO hedefleri ve planları ile ilgili beklentileri satış ekibi ile paylaştı. 2017 yılının kur, ithalata gelen vergi ve hammadde maliyetleri sebebiyle fiyat artışlarının kaçınılmaz olacağı ve fiyat rekabetinin her zamankinden önemli hale geleceğinden bahsetti.

Sunumunu takım olmanın sağladığı faydaları anlatan eğlenceli bir videoyla bitirdi.

Petlas ve Starmaxx yurtdışında kalitelerinden dolayı tercih ediliyor.

Petlas Uluslararası Satış ve Pazarlama Müdürü Oğuz Ay, dünya lastik sektöründeki gelişmeleri, distribütörlerimizin başarılarını ve globalde AKO’nun her geçen üst sıralara tırmandığını belirtti. Dünya üzerinde her ülkede o ülkenin lastik markalarıyla başa baş mücadele edildiğini ve markalarımızın Premium marka seviyesine yükseltilmesi için yapılan çalışmaları anlattı. “Petlas ve Starmaxx kalitelerinden dolayı tercih ediliyor” dedi.

İletişim yatırımlarımızla da lideriz

2016 yılı iletişim faaliyetleri ile bilgiler aktaran AKO Pazarlama İletişimi Müdürü Serdar Işık, Lastik sektöründe TV ve Radyo reklam harcamalarında en büyük payın AKO markalarına ait olduğunu belirtti.

Rakiplerin Petlas’ın iletişim faaliyetlerini yakından takip ederek, rakiplerin global iletişim dilinden yerel bir dil kullanımına geçtiğini söyledi.

360 derece iletişim anlayışıyla tüm mecraları kullanıldığı, TV, radyo, Açıkhava, sinema, saha içi, sosyal medya gibi hiçbir kanalın boş bırakılmadığını belirterek, Türkiye’de takipçi sayısı en yüksek lastik markasının Petlas olduğunu ifade etti.

AKO 2017 Pazarlama ve Satış Toplantısı çeşitli kategorilerde başarı ödüllerinin takdiminden sonra akşam yemeği ile son buldu.

Bir önceki yazımız olan AKO’dan eğitime tam destek başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.