Ahi Evran Üniversitesinden Ofis Ergonomisi Eğitimi

0

ofis ergonomiAhi Evran Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Fizyoterapistleri tarafından Petlas AŞ. İdari bölüm çalışanlarına ofis ergonomisi eğitimi verildi. Çalışanların, iş aletleri ve iş çevresiyle olan ilişkilerini düzenleyerek sakatlanma riskini en aza indirmeyi amaçlayan ergonomi, bir mühendislik bilimi olarak kabul ediliyor.

Yerinde Eğitim

Fizyoterapistlerin idari bölüm ofislerini tek tek gezerek verdiği uygulamalı eğitimde ofis ergonomi kurallarına uyarak yorgunluk ve rahatsızlıklarını en aza indirme, verimliliği arttırma ve ortam düzenlemeleri ile bilgiler paylaşıldı. Ergonomik bir çalışma biriminin fiziksel çevre, masa ve koltuk yerleşimi, ekran ve klavyenin konumunu, dokümanların yeri, ofis aydınlatmalarının yeri ve şiddetini gibi konuların düzenlenmesiyle sağlandığını belirten fizyoterapistlerin verdiği bilgiler şöyle:

-Ofis ergonomisinin uygulanmasıyla bilgisayarla uzun süre çalışmadan ileri gelen boyun, omuz ve sırt ağrıları, baş ağrıları, bilek kanalı sendromu gibi rahatsızlıklar çözülür ya da en azından hafifletilir.

-Koltuk diz kapağı seviyesinin altına gelmeli. Koltuğun arka kısmı ve ağırlığın eşit dağıtılmasını sağlayacak şekilde düzenlenmeli.

-Klavye ve fare kullanırken kol vücudun yanında sarkmalı, dirsek dik açıda, bilekler ise düz olarak uzanmalı.

-Monitör göz seviyesinden en az 65 cm uzakta bulunmalı. Hatta mümkünse monitör oldukça uzağa yerleştirilmeli ve yazı karakteri boyutları arttırılmalı

Bir önceki yazımız olan AKO’da yeni ERP süreci: İki dünya liderinden biri olan, İsveç kökenli IFS ile çalışmalar başladı başlıklı makalemizde ERP, IFS ve İsveç hakkında bilgiler verilmektedir.

.