Afrika’nın incisi: Cezayir

0

Afrika’nın balta girmemiş ormanlarının, uçsuz çöllerinin içinde yer alan, hem doğu hem batı kültürünü içinde barındıran ülke, Cezayir.  Ülke 2 milyon 381 bin 741 km yüzölçümü ile Afrika’nın en büyük ikinci ülkesi. Etnik açıdan Arap ve Berberi olan ülkenin resmi dili ise Arapça. 2002 yılında Berberice de resmi dil olarak kabul edildi.

Dünden bugüne Cezayir

Yerleşim yeri olarak geçmişi çok eski tarihlere dayanan Cezayir’in bilinen en eski halkı Berberiler. İlk olarak Fenikeliler tarafından keşfedilen Cezayir, M.Ö. 814–813 yıllarında Kartacalıların hâkimiyetine geçmiş ve kıyı ticaretinin merkezi haline gelmiş. Daha sonra Roma ve Bizanslılar tarafından işgal edilmiş olan Cezayir’de halk Hıristiyanlığı din olarak kabul etmiş.  Müslümanlar tarafından 7’nci asırda fethedilen Cezayir’de halk İslamiyeti hemen benimsemiş ve İslamiyet hızla yayılmıştır. Osmanlı denizcileri Oruç Reis ile Hızır tarafından fethedilen Cezayir, daha sonra Barbaros Hayrettin Paşa (Hızır Reis) tarafından Osmanlı Devletine bağlanmış. Yaklaşık üç asır Osmanlı idaresinde kalan Cezayir’de hala Osmanlı dönemine ait eserler görülüyor. 1830 senesinde Fransızlar tarafından işgal edilen ülke yüzyıldan fazla Fransız sömürgesi olarak kaldığı dönemde çeşitli katliamlara maruz kaldı. Ülke, Fas ve Tunus’tan sonra 1962 yılında “Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti” adıyla bağımsızlığını ilan etti.  1963 yılında ilk anayasasını kabul eden Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyetinde parlamenter sistem uygulanıyor. Ülkenin Cumhurbaşkanı ise 1999 yılından bu yana Abdelaziz Bouteflika. Ülkenin bayrağının sol yarısında yeşil sağ yarısında beyaz, ortasında da kırmızı hilal ve yıldız yer alıyor. Yeşil renk İslam’ı, beyaz renk barışı temsil ederken ortasındaki kırmızı hilal ve yıldız Cezayir Savaşı’nda kan dökmüş Cezayirlileri her daim hatırlatmak için konmuş. Hilal ve yıldız, ayrıca ülkenin Müslüman oluşunu da vurgulayan bir sembol olarak bayr

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

akta yerini almış.

Nüfus ve toplum

Ülkede Arapça dili ağırlıklı olarak konuşulduğu için genelde birçok kişi bu ülkeyi bir Arap ülkesi olarak görmektedir. Fakat etnik olarak bu ülkenin çoğu vatandaşının kökleri göçebe bir kavim olan Berberilere dayanıyor. Berberiler dışında ülkede Arap ve Fransız asıllı vatandaşlar, nüfusun çoğunluğunu oluşturuyor. Ülke, resmi dillerin yanı sıra dünyada en fazla Fransızca konuşulan ikinci ülke.

Ekonomi

Cezayir, Gayri Safi Milli Hâsıla bakımından Afrika’nın önde gelen ülkelerinden biri. Cezayir, ekonomik olarak Güney Afrika Cumhuriyetinden sonra Afrika’nın ikinci en büyük ekonomisini durumunda. Ülkenin para birimi ise Cezayir Dinarı. Cezayir, doğal gaz kaynakları bakımından dünyanın beşinci en büyük doğal gaz rezervlerine sahip ve petrol üretiminde ve ihracatında da dünyanın ilk on ülkesi arasında yer alıyor. Ülke maden bakımından da zengin. Güney batısında demir, güneyinde çok önemli reaktif madenlerden olan uranyum, ayrıca çinko yatakları bulunuyor. Cezayir’in kıyı kesimlerinde Akdeniz iklimi görülüyor. bu sebeple kıyı kesimi tarıma oldukça elverişli olup dünya bakla üretiminde ilk sırada. Bunun dışında incirde dünya beşincisi, hurmada altıncı, bademde ise dünya onuncusu. Bu yüksek üretim oranlarına rağmen Cezayir bu ürünlerin çoğunu ihraç etmeyip, iç piyasaya sunuyor.

Ne yenir, ne içilir?

Cezayir mutfak kültürü olarak zengin bir ülke. Ülkedeki değişik mikro klima bölgeler ve kültürler de mutfağın çeşitliliği yansıtan etkenlerden. Bu etkenler sayesinde farklı mevsimlerde, ülkenin farklı köşelerinde değişik lezzetlere her daim ulaşmak mümkün. Birbirinden güzel yemekleri olan Cezayir’de liste başını çeken yemekleri şöyle sıralayabiliriz: Kuskus, Cezayirliler kuskusu et veya sebzeyle servis etmeyi tercih ediyorlar. Diğer bir yemek ise bizim şakşuka olarak adlandırdığımız soğan ve sarımsakla hazırlanan yemek. Yemeklerin ardından servis edilen naneli çay ise mutlaka tatmanız gereken içeceklerden biri.

Nereler gezilmeli?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Cezayir

Cezayir, başkenti ülke ismi ile aynı olan devletlerden biri. Şehir yeşil ve beyazın, Osmanlı ve Fransız mimarisinin harmanlandığı bir kent. Cezayir Fransız işgali altında olduğu yıllarda Osmanlı eserlerinin büyük bir kısmı Fransızlar tarafından tahrip edilmiş. Özellikle Osmanlı dönemine ait şehirdeki birçok camii bu dönemde yıkılmış. Şu an sadece Osmanlı döneminden 48 tane Osmanlı Camisi ayakta kalmış. Notre Dame d’Afrika Kilisesi ve El-Cedid Camii şehrin dinsel mozaiğini ortaya koyan eserler olmaları nedeniyle gezilip görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Şehrin merkezi olan Kasbah bölgesi UNESCO tarafından koruma altına alınmış. Daracık sokaklarıyla ünlü bu bölgeyi gezdikten sonra kahvehanelerinde oturup bir kahve ya da çayı molası verebilirsiniz.

Vahran

Şehir Akdeniz kıyısında konumlandığından denizin mavisinin güzelliği bu şehre vurmuş. Başkentten 450 km uzaklıkta olan şehir yaklaşık 897 bin kişilik nüfusa sahip ve Cezayir’in ikinci büyük şehri konumunda. Şehrin ismi mitolojide kenti koruduğuna inanılan “iki aslan” kelimesinden geliyor. Şehir içinde Osmanlılardan, Endülüslere, İspanyollara kadar birçok medeniyetin izlerini taşıyan izler olması nedeniyle mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Konstantin

Cezayir’in üçüncü büyük kenti olan Konstantin’nin nüfusu yaklaşık olarak 540 bindir. Şehir, diğer iki şehre göre daha karasal bir kent özelliği gösteriyor. Bünyesinde birçok köprü bulunduran şehir, bu özelliğiyle dikkat çekiyor.

Bir önceki yazımız olan AKO Jant ürünleri yurtdışı yolculuğunda başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.