Petlas’ın yeni marka ruhu: Zorumuza Gitmez

0

reklamfilmi (4)Petlas yıllardır Türkiye’nin en ücra köşesinden en zorlu koşullara, her meslekten ve her kesimden insanın zorluklara göğüs germe mücadelesinde yanında bulunduğunu anlatan yeni reklam filmini yayına aldı. urulduğu gün, ülkesinin zorluklarına göğüs germe hedefini üstlenen, o günden bugüne marka ruhundan hiçbir şey kaybetmeden gelişen ve her zaman çağa ayak uyduran Petlas, bulunduğu toprakların değerinin farkında olduğunu Türkiye’nin her bir bireyine anlatma çabası taşıyor. Bu çabasını daha önceki reklam filmlerine de yansıtan Petlas, yeni filminde “Zorumuza Gitmez” mottosunu kullanıyor. Tarlada, dağda, çamurda, karda; en ücra yerlerde ve en elverişsiz koşullarda Türkiye’yi kucakladığını belirten reklam filminde Petlas’ın zirai gruptan, ticari gruba, iş
makineleri grubundan binek grubuna hatta uçaklara kadar hemen her ürün gamındaki arzına vurgu yapılıyor. Çekimler zorlu koşullarda yapıldı Reklam filmi çekimleri 45 günlük ön hazırlık süreci sonrasında gerçekleştirildi. Türkiye’nin en doğusundan en batısına farklı farklı şehirlerde gerçekleştirilen çekimler için 80 kişilik bir ekip çalıştı. Özellikle Kars’ta -25 derecede çekilen sahneler, oyuncusundan set çalışanına kadar herkes için çok zorluydu. Çekimleri toplamda 5 günde tamamlanan reklam filmi, drone kameralar da dâhil olmak üzere 3 farklı kamera ve birbirinden farklı açılar kullanılarak hazırlandı. Hemen her kesimin dikkatini çeken reklam kampanyası, 21 Ocak 2015’te ulusal TV kanallarında eş zamanlı yayınlanarak başladı.

Reklam filminin hikâyesi

Reklam filmi havanın kapalı olduğu yağmurlu bir günde tarlası çamurlu hale gelmiş bir çiftçinin adımları ile başlıyor. Çiftçi herhangi bir zorlukla karşılaşmayacağını bilerek, gönül rahatlığıyla
işine başlıyor. İkinci sahnede ise gurbetçi bir aile küçük çocuklarıyla Türkiye yollarında görülürken, ailenin küçük kızı arabanın camına Türkiye’deki evlerini çiziyor. Baba kızına gülümseyerek, çoktan eve geldiklerini anlatıyor. Bir sonraki sahne yolları ve etrafı karlarla kaplı bir köy okulu ile açılıyor, öğretmenleri çocukların sorunsuz bir şekilde okula ulaşacağından emin bir şekilde camda onları bekliyor. Diğer bir sahnede bir tıra tonlarca ağırlıkta tomruklar yüklenirken görülüyor. Tomrukları yükleyen de, tırın şoförü de yüklenen her artı yükün sorun olmayacağından emin. Film yer altı bir tünel yapım çalışmasındaki iş makinesi ve pistten havalanan bir uçakla tamamlanıyor.

Reklam filminin sözleri şöyle:

Bizim zorumuza gitmez çamurlu topraklarda
pulluk çekmek…
Yeter ki ekinler büyüsün.
Zorumuza gitmez bir ucundan bir ucunareklamfilmi (1)
mekik dokumak memleketin…
Herkes sevdiklerine varsın.
Ne karda kıyamette çocuklarımızı taşımak…
Ne de tonlarca yük varken omuzlarımızda
dahasını yüklenmek…
Zorumuza gitmez, çünkü işler başka türlü
yürümez.
Yerin altına da ineriz,
Göğün üstüne de çıkarız,
Bizim için hepsi bir…
Karış karış bu memleket.
Ve de,
Ve de göğüs germek zorluklara…
Bizden bilinir.
Bizi biz yapan budur.
Petlas. Türkiye’nin lastiği.

“Zorumuza gitmez” nasıl ortaya çıktı?

Petlas’ın kreatif ajansı Havas, reklam filminin çıkış noktası ve “Zorumuza gitmez” sloganıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:
“Tüketici bilincinin düşük, rakiplerin güçlü ve rekabetin yoğun olduğu sektörde biz önce markanın ihtiyaçlarını tespit etmeye çalıştık. Petlas, Türkiye’nin lastiğiydi ancak yerli üretim bir lastik olduğu için ekonomik bir alternatif olarak algılanmamalıydı. Aksine üretim kalitesi, teknolojisi, ürün çeşitliliği, performansı, gücü ve çalışma azmiyle büyük iddiasını ortaya koymalı, Türkiye’nin gururu olmalıydı. Petlas ülkesini tüm rakiplerinden daha iyi tanır, koşullarını hepsinden daha iyi bilir. Üstelik teknolojiye yaptığı yatırımlar sayesinde spor arabadan jet lastiğine özel performans gerektiren tüm durumlarda rakiplerine kafa tutacak, hatta üstün gelecek konumdadır. Bu kampanya fikrimizi, Petlas’ın faaliyet gösterdiği koşullarda performansını görselleştirerek zenginleştirdik.
Balçıktan asfalta, yerin dibinden göğe, ağır  yükten insan taşımaya her zorluğa göğüs geren, hepsinin altından gururla kalkan bir marka algısına odaklandık. Bu durumları ülkemizin farklı köşelerinden “bizden” insan portreleriyle hayata geçirdik.

Petlas’ın daha önce yayına giren reklam filmleri ise şöyle:

– Bizim İçin Zirveye Giden Hiçbir Yol Zor
Değildir. (2015)
– Yolda Okuduğumuzu Lastiğe Yazıyoruz.
(2014)
– Bir Ülkeyi Seversiniz, Her Şeyi Yaparsınız.
(2013)
– Hayatta Herkesin Güvene İhtiyaç Duyduğu
Anlar Vardır. (2012)
– Yeni Şehir Efsaneleri. (2011)

Bir önceki yazımız olan Araç çekiliş kampanyasında talihliler araçlarına kavuştu başlıklı makalemizde akokazandırıyor, çekiliş ve Mercedes hakkında bilgiler verilmektedir.

.